schermen. Het is een der ernstigste problemen, waarmede de bruggeningenieur heeft te kampen. Van begin af aan leveren zij nog andere moeilijkheden op. Ten eerste is er de walshuid, ontstaan bij de fabricatie, ten tweede de hamerslag door het verwerken, en dan nog is het ijzer vaak vettig door de olie, gebruikt bij het boren der gaten voor de klinknagels. Al deze euvelen werken een goede aanhechting der verflaag tegen. Heel wat moeite en zorg moet worden besteed aan een ijzerconstructie om haar geschikt te maken voor het aanbrengen van een verflaag: ontvetten door terpentijn, ontroesten door staalborstel, staalschraper of zandstraal. De laatste methode, die met den zandstraal, levert de beste resultaten op. Bij het over schilderen van bestaande constructies, waartoe eerst de oude verfhuid met zijn bladders en scheurtjes moet wor den verwijderd, is men door het gebruik van den zand straal ervan verzekerd in alle hoekjes te kunnen komen, die met krabber en borstel niet zijn te bereiken. In da*fa- briek wordt het ontroesten gemakkelijker gedaan door de onderdeelen in een zoutzuur- of phosphoroplossing te leg gen tot de roest er afvalt. Dit zuur moet grondig worden verwijderd door afspoelen met warm water en schuieren met den staalborstel. Zuur heeft het onaangename, indien het niet geheel en al verwijderd is, snelle roestvorming te bevorderen. Om volkomen er van te zijn verzekerd, dat alle zuur verdwijnt, wordt het ijzer in een kalkbad gedom peld. Na te zijn gedroogd, volgt een afboenen met warm water en na opnieuw drogen, kan het ijzer ten slotte wor den gemenied. Menie loodmenie - bevat geen vrije zuren, werkt roestvorming niet in de hand. IJzermenie wordt ook wel gebruikt, doch heeft het nadeel door vocht eerder week te worden. Gij ziet, wil het werk naar den eisch worden behandeld, dan moet er heel wat zorg aan worden besteed. De zorg kan echter niet verminderen. Meer nog dan huizen zijn brug gen blootgesteld aan weer en wind, vooral de hoogverhe ven bruggen over onze groote rivieren. Telkens moeten zij worden geïnspecteerd op mógelijke roestvorming, 147

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 166