voorgegaan. Toen de Architect P. Kramer verbonden werd aan den Dienst der Bruggen, wijdde hij in zijn ontwerpen ook daaraan aandacht. Vooral nadat de beeldhouwer Hildo Krop aan de Gemeente Amsterdam als stadsbeeld houwer werd verbonden, zijn talrijke nieuwe bruggen met beeldhouwwerk gesierd. Om enkele belangrijke te noe men: de brug over de Singelgracht voor het Leidsche- plein (1925), de Lyceumbrug (1928), de brug van „het Paard" over het Zuider-Amstelkanaal vóór de Apollolaan (1931), die over de Singelgracht vóór het Westerplein (1940) en die bij het Stadion. De eerste heeft slechts wei nig beeldhouwwerk van Polet, de beide andere zijn rijker gesierd door Hildo Krop. De eerste draagt nog alle ken merken van een tasten, tenminste wat den architectonischen kant betreft. Polet's medewerking bestond slechts uit het hakken van een suggestieven grooten kop van een soort monster. Van deze mooi gelegen brug had meer kunnen worden gemaakt. Zooals Theo van Reijn terecht opmerkte, had zij een monument voor de „Bouwmeesters" Theo en Louis kunnen worden. Afbeelding 87 is een, door den beeldhouwer van Lith aangebrachte plastiek in de brug over de Admiralengracht in de Jan van Galenstraat te Am sterdam. De beide Amstelbruggen van Dr. Berlage zijn, wat beeldhouwwerk aangaat, er al zeer armoedig afgeko men. Zij maken een kalen indruk. Andere bruggen bekend om hun beeldhouwwerk zijn: de brug in 's-Hertogenbosch (Hildo Krop), de brug in Breda (Theo van Reijn), de brug over het Ververschingskanaal te 's-Gravenhage (Wolbers) en nog een andere brug (Ter- mote). In Rotterdam vonden wij enkele bruggen, waarvan alleen de sluitsteen is gesierd (Bolle, Chabot), in Haar lem en in Heemstede zijn bruggen met beeldhouwwerk van Andriessen, van Van der Eynde en van Theo van Reijn. Aan een brug te Groningen hakte Jacob van den Hof gra nietkoppen. Onze groote rivierbruggen zijn er schraal afgekomen. Aan den grooten Moerdijkbrug is een a jour bewerkt relief in brons door den beeldhouwer Van Hall; de beeldhouwer 144

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 161