Bruggen in beton. Al dateert de vinding en de toepassing uit de laatste helft der 19e eeuw, pas in deze eeuw werden belangrijke con structies in dit materiaal uitgevoerd. In Frankrijk, het land der vinding, zijn de eerste betonbruggen gebouwd. De betonbrug neemt een afzonderlijke plaats in onder de hedendaagsche bruggen. Haar vormgeving van tweeërlei aard volgt óf de ijzereonstructie, óf die der architectuur. De typen, die wij vinden bij houten en ijzeren bruggen, ontmoeten wij ook bij de bruggen in beton: balk-, boog- en balkboogbrug. Uit den aard van het materiaalde betonmassa, welke den „druk" opneemt, de bewapening der ijzeren staven, welke den „trek" opneemt, biedt deze constructie voordeelen bo ven de constructie in ijzer. In het vbegin harer. toepassing had men bezwaar tegen de betonhuid. In andere landen bekleedde men haar met na tuursteen, gaf haar het uiterlijk van een oude steenen brug, wat een niet te verdedigen methode is. In ons land, waar men pas sedert kort tot den bouw van betonbruggen is overgegaan, heeft men getracht de ruige betonhuid aan genaam voor het oog te maken. Die ruigheid ontstaat zóó: allereerst wordt de „bekisting" gemaakt, de houten vorm, waarin het beton wordt gegoten. De planken, waaruit die vorm is samengesteld, zijn gewoonlijk ongeschaafd en in verhouding tot ander timmerwerk niet bijzonder verzorgd, daar men gewend was het betonwerk na de „ontkisting" met Portland-Cement specie af te pleisteren. (Voor hen, die niet in het vak zijn, dit: beton is samengesteld uit menging van Portland-Cement, grind en zand, waarin een gevlochten geraamte van walsdraad is aangebracht.) Deze afpleisterhuid is niet dik, vertoont maar al te dikwijls haarscheurtjes, waarin het regenwater dringt, bij vorst bevriest en zoo de huid licht doet afschilferen. De af pleisterhuid maakt een gladden, dooden indruk, onaan genaam van kleur. Om dit te vermijden bewerkt men na de ontkisting het beton met den zandstraal. "De kiezeltjes 139

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 156