draaibrug, in fraaieren vorm met zijn eigen karakter, veel toepassing gevonden. Breed water kan tegenwoordig in één spanning worden overbrugd, dat is de z.g. „kraan"brug. Dit is een dure constructie. Goedkooper is het dus de eene overspanning door pijlers te verdeelen in kleinere spannin gen. Dan kan ook een draaibrug van goeden vorm worden toegepast. Het klassieke voorbeeld in ons land is de „Hem- brug" over het Noordzeekanaal en haar tweelingzuster over hetzelfde kanaal bij Velzen, beide het knappe werk van Ir. Van Schaik (1903). De Hangbrug. De oorspronkelijke hangbrug was zeer eenvoudig: twee sterke, gespannen kabels, die door hun eigen gewicht in een boog, de kettinglijn gingen hangen, waaronder en waaraan sterke draden waren bevestigd, welke de baan der brug ophielden. In 1668 geeft de Jezuïet Athenasius Kircherus, een bekend, geleerd schrijver in die dagen, in zijn boek „Verheer lijkt China" een beschrijving van een brug in de provincie Yunnan (China) gemaakt in 65 v. Chr. van zeer dikke ijzeren kettingen „met haken en ringen tusschen de beide „bergen zoodanig gespannen, dat daar op planken gelegt, „en in dezer voegen een brug daar af gemaakt is. Daar zijn „twintig ketenen, van de welken ijder twintig roeden, dat „is driehondert palmen (30 m), lang is, en als er veel „gezamentlijk over gaan, zo schud en waggelt de zelfde „herwaarts en derwaarts, niet zonder schroom der genen „die 'er op zijn, en dikwijls duizeling van hoofd werden". Dit schudden en waggelen is het gevolg van de constructie. Voor een dergelijke brug geldt zeker, wat ik reeds in het begin van dit hoofdstuk schreef, dat bij het loopen of berijden groote, opeenvolgende spanningen optreden, die zich steeds verplaatsen en de brug in golvende beweging brengen. De kettingen vervormen zich, doordat de verbin dingskoorden of kettingen stuk voor stuk de belasting der loopbaan op de hoofdketting overbrengen. De in 1741 eveneens uit koorden en kettingen geconstrueerde groote 136

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 153