terzijkant elkaar bedekken. Het statische beeld is mislei dend ten opzichte van het kinematische beeld, ontstaan door het snel er langs rijden. Telkens als wij loodrecht op de brug kijken, zien wij een vak een oogenblik in projectie, als op de werkteekening. Hoeveel rustiger is dan de in druk! Een onzer nieuwste bruggen, die over den Rijn bij Arnhem (ook die te Bommel), is een balkbrug, waarbij het verwarrende der kruizen is vermeden. De brug heeft de structuur van een doorgaanden balkligger op vier steunpunten, in drie overspanningen dus. Deze steunpun ten zijn zoo geplaatst, dat de uiterste overspanningen klein zijn, de middelste echter groot is. Voor de kleine over spanningen is de ligger te sterk, voor de middelste zou zij te zwak zijn. Om haar te verstijven is een boog aange bracht, welke met verticale staven aan den ligger is ver bonden. Wil de ligger doorbuigen, dan komt er trek op de verticale staven. De boog echter belet hen mede te geven. Waar de boog een secundaire functie vervult, kan hij licht zijn. De perspectivische afbeelding doet duidelijk zien, dat het beeld klaar blijft. (Afb. 79). De Boogbrug. Bezien wij daarentegen de Waalbrug bij Nijmegen een echte boogbrug dan zijn de rollen van boog en ligger omgekeerd. De boog, met een spanning van 244,10 m, heeft een primaire functie, de ligger de secundaire. De boog valt het meeste op, daar zij zwaar is geconstrueerd, 't-zwaarst in het midden en lichter verloopend naar de uiteinden. (Afb. 80). Bij een boogbrug kan de rijbaan aan de onderzijde, of hoogerop, zelfs op den boog liggende worden geconstru eerd. Twee onzer nieuwste bruggen geven daarvan goede voorbeelden. Bij de brug te Nijmegen loopt de boog onder de rijbaan door. Dit heeft zijn reden. Een boog, die onder spanning staat, wil zich vervlakken; hij is als een gespan nen veer. Geheel de spanning werkt uit op de uiteinden. Een zeer groote tegendruk is noodig. Een zwaar landhoofd kan deze functie uitoefenen, doch in het onderhavige geval 132

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 149