Dat de schuinstaande balken „druk" opnemen wordt dui delijk, indien wij hen als „schoren" beschouwen. Ook de schoren zijn aan de timmerkunde ontleend. Een schoor verbindt en verstevigt in de hoeken stijl en balk; daaruit ontstaat het „juk", het hoofdelement van den houtbouw. Dit jukbeginsel toegepast aan een brug geeft eveneens een ligger op drie steunpunten, de uiterste materieel, de mid delste immaterieel. Passen wij hetzelfde systeem als boven omschreven hierop toe, n.m.1. dat het aantal velden wordt vermeerderd, dan wordt de ligger in verscheidene stukken verdeeld; de opeenvolgende schoren kunnen geleidelijk korter worden; de bovenste, liggende staven vormen dan een geknikte lijn en bij een zeer groot aantal gaan zij in een pseudo-boogvorm over. Let wel, dit is nog geen boog brug. Deze soort balkbrug met vakwerkliggers wordt het meest toegepast, zoowel bij kleine als bij groote bruggen. Voorbeelden van groote zijn: de nieuwe verkeersbrug over den Moerdijk, over de Waal bij Zalt-Bommel, de stuwbrug over de Maas. Bij kleine spoorwegbruggen - b.v. de z.g. viaducten in de buitenwijken van Amsterdam, waardoor de spoorbaan over de straat wordt gevoerd zien wij ook den plaatligger of vollen wandligger toegepast. Een plaat ligger is samengesteld uit plaatijzer verstijfd door hoek ijzers. Nogmaals wijs ik er op, dat beide constructies het eerst in hout zijn ontworpen en uitgevoerd door den be roemden Italiaanschen bouwmeester Palladio (1503- 1580). (Fig. 6). In vroeger tijden waren bouwmeesters ook ingenieurs, zooals de groote voorlooper Leonardo de Vinei. De wijzen om de staven in een vakwerkligger aan te bren gen, zijn velerlei. Ir Waddell geeft in zijn boek 28 voor beelden, ieder met zijn eigen naam,1 vele ontleend aan den maker. Er zijn eenvoudige en drukke bij. De eenvoudige zijn het meest aangenaam voor het oog en ook de meest zuivere als constructie. De allereerste vulling was die met maaswerk, de z.g. tralie-, ligger, een echte houtconstructie. Bij den tralieligger loo- 130

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 147