hoe sterker de beweging. Want al is 'de brug op een be paalde belasting berekend, toch mag zij niet geheel stijf zijn, moet zij een bepaalde doorbuiging hebben, en kun nen verdragen. Een brugligger ongelijkmatig belast, moet dus zwaarder worden genomen dan een ligger met gelijkmatige belasting. Wil men een ligger minder zwaar maken, dan kan de over spanning worden verminderd door het bijplaatsen van een steunpunt in het midden van den ligger. Dit heet: een lig ger op drie steunpunten. Bij een brug kan dit derde steun punt een bezwaar zijn voor de scheepvaart. Wat nu ge daan? Den ligger zwaarder maken, zegt ge. Dat heeft ech ter zijn grenzen, vooral omdat daarbij het eigengewicht van den balk een grootere rol gaat spelen. Het is een inge- nieuse gedachte geweest zij was bij het bekappen van een huis gedaan aan ieder uiteinde van den balk een schuin naar elkaar toeloopenden balk te plaatsen, hun ontmoe tingspunt te verbinden met het midden van den ligger. (Fig. 17). Wil de ligger doorbuigen, dan wordt dit hem belet door den verbindingsbalk. De „trek" in dien balk wordt opgenomen door de schuinstaande 'balken, welke door hun stand niet meegeven. Er komt „druk" op te staan. „Druk" en „trek" zijn de factoren, waaruit de structuur voortvloeit. Gij moet niet meenen door deze constructie den ligger steeds langer te kunnen nemen. Hoe langer de ligger, hoe hooger de driehoek, zooals bij de Middeleeuwsche brug te Kampen. (Vignet I blz. 28). Daartegen werd dit gevonden: twee trekbalken, ieder den ligger op V3 van haar lengte aangrijpende, worden aan hun uiteinden horizontaal verbonden, zoodat met kortere schuinstaande balken kon worden volstaan. Een rechthoek kan echter, indien er krachten op werken, worden ver vormd tot een parallellogram. Plaatst men er een kruis in, dan wordt de rechthoek (of vierkant) verstijfd, onbewe gelijk. Deze rechthoek heet in den bruggenbouw: „mid denveld". Het aantal velden kan worden vergroot. Bij een even aantal velden is geen kruisverbinding noodig, doch enkel diagonalen zijn voldoende. 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 143