weer is nagevolgd. Hiervan zijn aardige voorbeelden te vinden. Den eenen keer zijn het brugwachtershuisjes, welke de monumentaliteit der brug verhoogen, zooals b.v. de brug over de Schinkel in de Zeilstraat (Afb. 75), een ander maal zijn het winkeltjes, zooals de vier geplaatst op de brug over de Amstelkade in de Scheldestraat. (Afb. 76). Dan zijn er nog de beide nieuwe bruggen over den Amstel door Berlage ontworpen. Wat van beide te zeggen? De oudste, die in de Ceintuurbaan, is nog de beste van de twee. Zij heeft twee vaste gedeelten en in het midden een beweegbaar deel, begrensd en aangeduid door zware pij lers. Ieder der beide vaste gedeelten heeft drie lage door gangen voor het doorstroomen van het water. Zij vertoonen aan de buitenzijde zeer vlakke bogen. Ik schrijf „vertoo nen", want het is slechts schijn, zij zijn niet de einden van een verwulfsel; achter de bogen ligt een vlakke ijzercon structie, welke het brugdek draagt. De uiterlijke lijn der brug moge aangenaam zijn, zulk een effect moet toch niet worden verkregen door maskerade. Met de tweede brug in de Noorder-Amstellaan heeft Berlage zijn werkzaamheid als architect beëindigd. Het grootsche dezer brug ligt niet zoozeer in de brug zelf, doch in de machtige compositie geboren uit de, zich ver in de walmuren uitstrekkende land- hoofden. Aan de zijde van den Amsteldijk is het landhoofd uitgegroeid tot een, drie meter hoog boven den waterspiegel breed wandelterras, waarnaar monumentale trappen voe ren. Onder dit terras ligt een sportgalerij. 't Zijn booten huizen, waarin vaartuigjes tot 6 m lengte kunnen worden geborgen. De noodzakelijk daaruit voortvloeiende steiger verbindt den wand harmonisch met het watervlak. Het ge heel is een weidsche vertaling van het intieme voorbeeld der Oude en Nieuwe Gracht te Utrecht. De brug zelf is groot van lijn, eenvoudig. Het brugwachtershuisje in het midden staat er als een torentje en breekt de vlakheid. Wat echter hinderlijk aan deze brug is, is de slechte detail leering. Wat de waarde dezer brug 't meest verhoogt is 120

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 135