steen overwulfd, het evengroote brugje over de Baangracht tot ijzeren balkbrugje vermaakt, terwijl zij beide evenveel krijgen te dragen! Eenvoudige, doch intieme voorbeelden van waterpoort bie den de „Boerentoom" te Enkhuizen, gebouwd omstreeks 1600 (Afb. 72) en de „Monnikendam" te Amersfoort, ge bouwd einde 15e eeuw. (Afb. 73). Al zijn zij niet zoo rijk als de „Waterpoort" te Sneek, toch zijn deze bescheiden exemplaren ons lief. Vóór het intreden der Renaissance in ons land, dus vóór rond 1550, was niet alleen zoo'n waterpoort overbouwd, op vele bruggen in de steden vond men huizen, ook wel kleine bidkapellen; op de oude „Bolbrug" te Leeuwarden stond zelfs aan de eene zijde de Schandpaal, aan de an dere zijde het „Korenmetershuisje". Die bebouwingen der bruggen zijn verdwenen. Op het eenige, ons bewaard ge bleven geval: de Vischmarkt op een brug te Leiden, wees ik reeds. Wij bekijken de oude prenten, waarop die bebouwde brug gen zijn afgebeeld, met een romantisch oog. Onze voor vaderen waren echter nuchtere, zakelijke menschen. Uit oude acten blijkt, dat uit de huur dezer bouwsels de onder houdskosten der brug werden bestreden. Gelukkig is de Dienst der Bruggen te Amsterdam bij verscheidene harer bruggen in de nieuwe stadswijken tot gedeeltelijke bebou wing overgegaan. De brug en de inkomsten worden er be langwekkender door. Bij de bebouwing der bruggen pas ten de gemetselde borstweringen. Toen met de Reformatie de beelden en kapelletjes werden verwijderd, verdwenen ook die borstweringen. Wij zagen dat in Amsterdam hou ten leuningen werden geplaatst, welke pas na 1661 door ijzeren leuningen werden vervangen. 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 131