landhoofd. Dit vloeit voort uit de smalte van water en van kade, waardoor de op- en afrit der brug wordt bemoei lijkt. Om dit op te lossen is de haaksche hoek, welke het korte walhoofd met de kade maakt, overspannen door een boogvormige, in rechte lijn loopende overmetseling. Dit geeft een pittige schaduw onder den boog. Bij een zoo wijd mogelijke doorvaart geeft de langgerekte schuine lijn een beteren oprit. Het is aardig op al die onderlinge afwijkingen bij steenen wulfbruggen te letten. Eén van type zijn het geen schabio nen. Zich aanpassend aan de plaatselijke omstandigheden vond de ambachtsman steeds logische en daardoor natuur lijke oplossingen. Zij sproten niet voort uit het ontwerpen op het teekenbord of uit geschabloneerde wetenschap. Die afwijkingen zullen wij hoofdzakelijk vinden aan het landhoofd, de architectuur der brug het meest bepalende onderdeel, feitelijk het hoofddeel, en aan den lijnvorm van het verwulfsel. Daar, waar een binnengracht uitloopt op wat eertijds ves tinggracht was, nu veelal Singel heet, vinden wij nog in enkele steden, o.a. Leiden en Alkmaar, een bijzonderen vorm van brug, die, daar zij afgesloten kan worden, „sluis" heette, doch die eigenlijk een waterpoort is. Zoo heet zoo'n brug in het Bolwerk te Alkmaar „de Baansluis". Zij lag eertijds in den vestingmuur; de neergang liep over de waterpoort heen, zoodat aan weerszijden van de brug hoo- ge trappen waren aangebracht. De vestingmuur is gesloopt, doch de sluis met trappen is behouden. Staande aan de overzijde der Oude Gracht ontrolt zich voor ons oog nog een goed stadsgezicht. „Goed", ja maar niet volmaakt. Wij zien een complex van drie bruggen: de mooie monu mentale houten wipbrug, de van w'ulfbrug tot ijzeren wulf- brug vermaakte, en op den achtergrond als afsluiting van het aardige Baangrachtje de Baansluis. Wat de volmaakt heid schaadt is de verminking van het baksteenen wulf brugje tot ijzeren balkbrugje. Hier demonstreert zich de zotheid: het laatste deel der houten wipbrug is met bak- 115'

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 130