In Delft vinden wij het eigenaardige, dat haar beide hoofd kerken de Oude en de Nieuwe kerk, tot dicht aan het water zijn gebouwd. De Oude kerk aan de Oude Delft, de Nieuwe kerk met haar Choor zoo dicht aan het „Vrouwenrecht" een eigen aardige naam voor een kort gedeelte van een lange gracht, welke begint met de „Voorstraat" dat een harer steun- beeren doorbroken is om langs het grachtje te kunnen gaan. In het straatje langs de noordzijde der kerk ligt vlak bij dezen steunbeer een merkwaardig brugje over het „Vrouwenrecht". Afb. 68)Vanuit de „Kerksteeg" glooit het op, aan de andere zijde voeren baksteenen treden naar beneden, doch alleen als een evenwijdige trap. Daar de landhoofden uitwaaieren, ontstaat er tusschen leuning en trap een verloopende sleuf, iets wat ik nooit bij eenig brugje heb gezien. De drie elementen, kerk, brugje met gracht en de simpele, oude huisjes op den hoek der steeg vormen een stadsbeeld, dat in zijn kleinheid van schaal, grootsch van werking is. Welk een stemmingsbeeld! Een voudig, zonder opsmuk, zonder bedoeling „kunst" te maken, beeldt het den aard, den gemoedstoestand van den Hollander volmaakt uit, U wilt zeggen: den ouden Hol lander. Ten onrechte. In wezen is de Hollander van nu nog steeds dezelfde. Al wordt hij wel eens verleid monu mentaal te doen, een vuist te zetten, toch blijkt zijn kracht groot te zijn in het kleine. De Natuur, de bouw van het landschap dringt hem daartoe. Gelukkig maar. Beschei den zijn weg te gaan, brengt verder dan dikdoenerij. Van Delft Dordrecht heeft ons geen enkele wulfbrug meer te genieten gegeven vertrekken wij naar Leiden. Wat de Oude Delft is voor Delft, is het „Rapenburg" voor Leiden. Ook aan haar is oude waarde nog te ontdekken vooral aan de huizen doch zij heeft veel van haar schoonheid ingeboet door het verminken van vele harer bruggen. Die er nog zijn, verheffen het stadsgezicht. Evenals de Amsterdamsche is de Leidsche brug meeren- deels driebogig. Het onderscheid ligt in den verglooienden 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 122