landhoofden aansluiten, zijn deze afgewerkt met blokken natuursteen, verfraaid(I) door bruut gehakte kussens. Zoo is dit brugje een echte burgerjuffrouw geworden. De bij haar aansluitende brug over de „Oude Delft" een kleine sluis behoort tot haar familie. Beide zijn ontoe laatbare dissonanten. De „Waterslootbrug", welke de Binnenwatersloot aan de andere zijde afsluit, is beter vernieuwd geworden, in ouden trant. Dit valt te loven, maar, 't spijt mij het te moeten zeggen, zij heeft niet den eenvoud van de oude. Dit ligt voornamelijk aan de behandeling der natuursteenen wulf omlijsting, zij is te hard. De betrekkelijk ongerept gebleven „Oude Delft" en de met haar evenwijdig loopende gracht, welke opeenvolgend: „Voorstraat", „Hippolytusbuurt", „Korenmarkt" heet, geven nog een bekoorlijk, benaderend beeld, hoe zij vroe ger zijn geweest. De eenbogige, simpele baksteenen wulf brugjes, zich hoog boven het water en de straat verhef fend, waardoor zij veelal aan weerszijden trappen hebben, brengen een heerlijk rhylhme in het stadsbeeld. Het kleine formaat der brug, de smalle gracht met evenredige kade, de boomen en de meest nog oude huizen, bezonken van kleur, vormen een geheel vol sfeer, van knusheid, die wel dadig aandoet. (Afb. 67). Daar de bij de brugjes uitmondende straatjes niet breed zijn, dus normaal verkeer hebben, is er geen aanleiding de brugjes te versterken voor het verkeer. Daardoor zijn zij gelukkig nog niet ten offer gevallen aan de normalisee- ringsrage. Dit heeft evenwel niet kunnen verhinderen, dat een brugje over de „Voorstraat" in de „Vischsteeg" door een tot de vorige generatie beboorend ingenieur onder handen is genomen om er uiterlijk een „modern" brugje van te maken. Pleisterwerk en gegoten ijzeren versieringen waren daartoe de middelen. Hij is er wonderwel in ge slaagd het tot een ergernis te maken. Ofschoon wij in Delft rondwandelend dankbaar zijn voor hetgeen er is gespaard gebleven, zijn er van de vroegere 69 bruggen toch vele verbouwd en vernieuwd. 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 121