Uit deze zinsnede blijkt dat er reeds oorgaten waren, doch dat Hendrick de Keyser een vinding had gedaen, waardoor zij „veel behendiger, gemackelijker oncostelijcker ende „deurachtiger" werden. Vier maanden later op 1 October van hetzelfde jaar 1596 verkreeg zijn collega, de Stadstimmerman Hendrick Ja- cobsz. Staes (Staets) voor de vinding van zijn oorgaten octrooi. Deze tekst luidt: „Die Sl Gendoen te weeten dat wy ontfangen heb- „ben de sypplicatie aen ons gepresenteert by Hendrick „Jacobsz Staes Mr. timmerman tot Amstelredam inhou dende hoe dat hy suppliant geinventeert ende gepracti- „zeert hadde om tot cleynen costen ende sonder eenich „perykel vande passanten oorgaten over bruggen te mae- „cken daermen met staende masten wilde doorvaren, ende „dat om dezelve te inventeren ende te proberen veel tyts „versieeten ende groote costen gedragen hadde, derhalven „hy beducht wesende dat deze syne inventie by andere „soude worden gecontrefeyt ende nagemaeckt ende dat „oversulcx andere de vruchten ende recompense van zynen „aerbeyt ende gedragene costen t' onrecht souden commen „te genieten, ons oidtmoedelijck hadden gebede, dat wij „hem souden willen verleen onse brieven van Octroy voor- „den tyt van thien jerstcommende jaren, ten eynde dat „dese zyne inventie binnen deze Vereenichde Landen son- „der syn consent niet en souden mogen wordden nage- „maeckt op zekere pene by ons daartoe te ordonneren. „Waarom zoo eest, dat wij genegen wesende ter bede des „voorsz. Hendrick Jacobsz Staes, denselven Staes gegunt „ende geoctroyeert hebbendat hy voor den tydt van „zesse naestcommende jaren inde voorsz. Ver. Landen die „voorsz. oorgaten over bruggen(daer van het „patroon alhier is getransfixeert) alleene sal mogen ma nken, doen maecken ende vercoopen. Behoudelijck dat het „zy eene nieuwe inventie, ende sonder prejuditie van het „Octroy by ons verleent aen Hendrick de Keyser ende dat „de voorsz. HJz. Staes gehouden wordt die steden ende 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 115