noemd „Koningsgracht", stond voordien in de omwalling van het oude Amsterdam een vierkant houten toren, waar in een poort. Voor die poort lag een houten vestingbrug. Na den uitleg van 1601 bouwde de stadstimmerman Hen drik Jacobsz. Staets in 1602 aan de Zuidzijde der houten poort een binnensluis. In 1606 werd, ofschoon Staets in 1602 de spits opgeknapt had, de Jan Roodenpoortstoren vernieuwd naar het ontwerp van Hendrick de Keijser door een ommanteling in baksteen en, zooals Jan Wagenaar mee deelt, „met een hooge spits, uurwerk en slagklok voorzien, also de buurt hieromtrent het gerijf van den Stadhuisklok miste". De stadhuistoren was namelijk in dat jaar wegens bouwvalligheid gesloopt en de slagklok naar den nieuwen Jan Roodenpoortstoren overgebracht. Zoo hield men in die dagen oude klokken in eere! Zij werden niet versmolten! De toren nu stak uit in de gracht. Na den grooten uitleg van 1612 was de sluis van geen nut meer, doch bleef tot 1648 bestaan. In dat jaar verbouwde Leeghwater de sluis tot brug. Hij verbreedde haar, maakte haar zóó breed, dat zij aan weerszijden om den toren greep en het leek alsof de toren op de brug stond. Aan zulke zeer breede bruggen is Amsterdam rijker dan eenige andere stad. Wordt bij de nieuwste verbouwde of gebouwde bruggen hier ter stede de maat van 30 m breedte bereikt de brug over de Singelgracht voor het Leidscheplein meet 29.50 m, die over de Singelgracht voor het Weesperplein zelfs 34 m onze oudste breedste bruggen hebben de volgende afmetingen: de brug over het Singel voor de Oude Leliestraat de Torensluis 45.38 m, de breedste in zijn soort der wereld, de brug over het Singel bij de Munt meet zelfs 64.50 m; terecht heeft zij den naam „plein" gekregen. In mijn jeugd bestond er nog zoo'n breede sluis, die over den N.Z. Voorburgwal vóór de Nieuwe Kerk. Zij werd in 1658 en 1659 gebouwd. „Dit is een overkundig en geweldig 98 Deze en meer gegevens dank ik den heer Ir A. van Walraven, Hoofd Afd. Bruggen van den Dienst der Publieke Werken.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 111