ALGEMEEN E BESCHOUWINGEN In een, door zes schrijvers geschreven boekje, getiteld „Bruggen" in 1939 uitgegeven door de „Torentrans" te Zeist, onder auspiciën der V.A.N.K. (Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst), heeft wijlen Dr J. D. Bie- rens de Haan een „phantasie over de brug" geschreven, een diepzinnige beschouwing over het „hier" en den „an deren kant". Toen er nog geen bruggen waren, zoo zegt hij, was er aan den oever van den breeden stroom een man van groot for maat: Christophoros, die de reizigers over den stroom droeg. Hij was met beide zijden van het water bekend en zoo een levende verbinding tusschen het „hier" en den „anderen kant". Bereidvol, als was het een offer, bracht hij de menschen over. Eens stond er een kind aan den anderen oever, dat hem vroeg of hij het wilde overdragen. Christophoros nam het kind, licht als een veder op zijn breede schouders. De reus droeg het als een teederen last. Wonderbare gevoelens van liefde doorstroomden hem. Bij eiken stap verder werd zijn last echter zwaarder; met moeite bereikte hij het „hier". Toen besefte hij de ware wereld naar de wereld van den schijn te hebben gedragen. Het was den Christos, dien hij tot de menschen had gebracht. Hijzelf was tot waar mensch geworden. Door het volbrengen zijner taak, had hij een groot werk gedaan. Er was een brug geslagen. Dat op enkele bruggen de beeltenis van den Christophoros prijkt, als symbool van de beteekenis der brug, is dus vol diepen zin. Gewoonlijk vinden wij bij de Grieken de schoonste ver beeldingen in poëtischen vorm. Bij hen zet de veerman Charoon in zijn boot de heengeganen over de Styx; de Middeleeuwsche legende van den Christophoros wint het ditmaal in beeldrijkheid: de mensch zelf, die, als Christo phoros, den last op zich neemt een waar mensch te willen worden. 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 10