haar niet meer gebruiken, zij paste er niet in. 't Was, wat men noemde een „treffelijke" brug, de „aanzienlijkste" der stad. In 1662 door Daniël Stalpaert hooggebouwd als de eenige vestingbrug, vormde zij een „gordijn" tusschen de twee bolwerken, het Ooster- en het Westerblokhuis; bovendien stonden er nog twee schildwachthuisjes van grauwen, gehouwen steen. Voorzien van schietgaten, be streken kanonnen den Buiten-Amstel. De 220 m lange brug had 35 bogen, waarvan de middelste 3 tot doorvaart dien den, de overige ten deele tot ligplaats van schuiten en jachten der Amstel-jachthaven; een traditie, die hij de nieuwste Amstelbruggen is voortgezet. Nog ten opzichte van iets anders was zij merkwaardig. Omstreeks 1750 werden er arduinen paaltjes gesteld, wel ke een voetgangersgedeelte van den rijweg afscheidden; het eerste symptoom van „verkeers"regeling! Waarom kunnen wij wel een goed woord hebben voor de Hooge Sluis en niet voor het bruggencomplex over de Prin sengracht? Wel, de Hooge Sluis is, ofschoon een grondige verbou wing, een gaaf ontwerp, dragende het karakter van een doorgezetten weg, een viaductslechts een kort gedeelte in het midden heeft het karakter van brug, een dubbele bas- culebrug. De vormgeving der hoofdpijlers met haar mo numentale hoofdbalusters, waarop obelisken met lantaarns aan weerszijden, verduidelijken dit. - De overige pijlers met haar balusters en balustrade vormen één organisch geheel, in zandsteen uitgevoerd. Kleinere obelisken als lantaarndragers staan om den anderen op deze balusters. De ijzerconstructie, welke het wegdek draagt, vertoont zich aan den buitenkant als gegoten ijze ren vulstukken in boogvorm. Al kunnen wij tegen dit alles bezwaar hebben, toch kunnen wij de eenheid van ontwerp niet loochenen. En is eenheid- van-deel en niet het criterium van een kunstwerk? Bij de brug over de Prinsengracht vinden wij niets daarvan, 't Is een mengsel van oude en nieuwe elementen, waarbij de nieuwe in hun detail een ongeoefende hand verraden. 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 103