Afb. 30, 31, 32. KASTEELEN De kasteelen en buitenplaatsen hebben steeds de be langstelling van den Bond Heemschut gehad, maar er was niet veel aan te doen om ze in eere te houden. De wijzigingen van den tijd deden de kasteelen onbewoond raken, zoodat ze verloren schenen. De tijd gaf echter weer raad, want door de auto en den weg bleven de kasteelen minder afgelegen, kon er een bestemming voor gevonden worden, soms voor een raadhuis, zooals in 1921 te Helmond geschiedde, soms voor een school zooals Bouvigne bij Breda of voor een klooster zooals bij eenige Limburgsche huizen. In de provincie Gelderland zijn veel kasteelen. Dat deed daar ontstaan een vereeniging van Vrienden van de Geldersche Kasteelen. Onder aanvoering van deze ver eeniging worden nu plannen beraamd om het aloude kasteel Hemen (tusschen Maas en Waal) te restau- reeren. Het grootste en belangrijkste vraagstuk der laatste jaren op het gebied van de kasteelen is geweest de Doornen burg, gelegen op de punt waar de Rijn zich splitst in Waal en Rijn. Dit middeleeuwsche kasteel, het gaafste voorbeeld in Nederland, werd op voorbeeldige wijze ge restaureerd op naam van de daarvoor opgerichte Stichting, met medewerking van particulieren, met be langrijke bijdragen van de overheid. Dit kasteel was te bereiken van Arnhem of van Nijmegen bij beide over de brug langs landwegen oostwaarts. Het werd tot bezienswaardigheid. Maar niets is bestendig. Tot de monumenten die door den oorlog het zwaarst getroffen werden, behoort de Doornenburg. Het kasteel werd „op geblazen", zoodat er niet veel van overbleef. 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 98