Afb. 26. AFBRAAK VAN MONUMENTEN In het jaar 1825 werd van Overheidswege bekend ge maakt de verkooping voor afbraak van het Slot te Mui den dit ging niet door, doordat op last van den Koning op het laatste oogenblik de veiling werd afgelast. In 1830 deed de Gemeente Amsterdam den Haringpak- kerstoren en den Jan Roodenpoortstoren afbreken, drie eeuwen nadat deze torens met den Montelbaanstoren en den Regulierstoren tot versiering van de stad waren gemaakt. In 1908 werd te Amsterdam de N.Z. Kapel afgebroken. In 1930 werd te Amsterdam het Pesthuis afgebroken. Toch ontwaakt steeds meer het besef dat het levende menschengeslacht de monumenten niet mag afbreken, maar ze moet instandhouden en bewaren voor het vol gende geslacht en ze daarvoor zoonoodig herstellen moet. Afb. 27. GRACHTENHUIZEN De groote Amsterdamsche grachtenhuizen en de patri ciërshuizen in andere steden zijn woonhuizen geweest, die door de gewijzigde tijdsomstandigheden in den re gel niet meer als woonhuis in gebruik bleven. Bij een „dubbel grachtenhuis" met achtergelegen koetshuis be hoorde een staf personeel van 20 personen. De tijd heeft medegebracht dat voor deze huizen een andere bestem ming is ontstaan, die van zakenpanden. Aanvankelijk heeft dit medegebracht dat de huizen werden misbruikt en verwaarloosd, dat de betimmeringen en schoorsteen mantels, gobelins en geschilderde doeken eruit verkocht werden. Deze tijd is echter voorbij. Men is gaan begrij pen dat deze huizen een kostelijk bezit zijn, zoowel wat de gevels als wat het inwendige betreft en dat ze waard zijn hersteld te worden. Inderdaad zijn in de laatste jaren eenige grachtenhuizen, ook voor nieuwe bestem mingen, inwendig met zorg gerestaureerd. 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 96