Afb. 24. GLASLAND Waar de mensch iets overlaat aan de natuur ontstaat bouwland of grasland. Maar waar de mensch alles over- heerscht, ontstaat glasland. Dat kan men zien in be paalde laag gelegen streken in de omgeving van groote steden, waar de glazen kassen zoodanig aaneengerijd zijn dat van den aardbodem niets meer te zien is dan glas met als eenige afwisseling een regelmatige verdee ling van ijzeren roeden en, als uitschietende looten, de schoorsteenen van de verwarming. Het vraagstuk der kassen is niet eenvoudig. Ze ontsieren het landschap krachtdadig maar ze zijn noodig voor het kweeken van gewassen die de stadsbewoner meent noodig te hebben. Het eenige middel om hier regelend op te treden is, dat vastgelegd wordt waar wel en waar geen kassen mogen komen. Dit zal een nieuw element kunnen worden voor de reeds omvangrijke taak van de ontwerpers van uit breidingsplannen. Afb. 25. DE AUTOBELT Tot de euvelen van den tijd en van het verkeer behoort de autobelt, de opslagplaats van heel en half versleten automobielen die daar wachten op afbraak tot bruik bare onderdeden of afval en oud metaal. Het is in 't algemeen reeds niet beleefd onze trouwe dienaren, die ons bij stormweer en sneeuw, bij den nacht en door de mist thuisbrachten, zóó achter te laten; maar nog on beleefder om het landschap te ontsieren. Het is om deze laatste reden dat in eenige gemeenten reeds be palingen zijn tegen de autobelt, dat deze niet maar overal komen kan en door beplanting omringd moet zijn. Vooral in de omgeving van de groote steden zijn dergelijke bepalingen noodig. Wanneer straks weder vele nieuwe auto's komen en de oudjes worden afgedankt, zal dit vraagstuk ongetwijfeld naar voren komen. 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 95