Afb. 20. HET INTERIEUR Bij de beschouwing der monumenten komt men er licht toe het uitwendig aanzien als het belangrijkste te be schouwen terwijl een bouwwerk de omsluiting is van een ruimte, het inwendige van het gebouw, het interieur, dat het belangrijkste is. Bij de restauratie van de Groote Kerk te Edam werd de meeste aandacht besteed aan het inwendige. De vloer, uit oude graftegels en grafzerken bestaande, werd opgenomen en de steenen, aan de hand der oude grafboeken, op hun plaats gelegd. De eiken houten kerkmeubelen werden van de verf ontdaan en na herstelling in de was gezet. De wandborden en rouwkassen werden gerestaureerd. De koperen kronen en luchters die uit elkaar in kisten op den zolder lagen werden weder opgehangen. De 30 gebrandschilderde vensters werden vakkundig gerestaureerd. Daardoor werd het interieur van de Groote Kerk te Edam tot een bezienswaardig monument. Afb. 21. DE VESTING De Bond Heemschut heeft zich van den aanvang bezig gehouden met de oude vestingwerken. Toen later een vereeniging ontstond die dit onderwerp tot haar ar beidsveld koos, de Stichting Menno van Coehoorn, nam deze niet alleen het werk grootendeels over maar voerde het op tot een hooger peil doordat de oude vestingwerken bestudeerd werden door bestuursleden met militaire opleiding aan de hand van een uitgebreide vestingbouwkundige literatuur die in de vergetelheid geraakt was. Naarden en Willemstad, de meest gave vestingen kwamen geleidelijk onder een zekere bescher ming. Maar ook tallooze andere typen versterkingen van vroegeren of lateren tijd of vrijliggende schansen konden beschermd of hersteld worden. In de Heem schutserie is een deel, gewijd aan de oude vestingwerken van Nederland. 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 93