Afb. 16, 17. RESTAURATIE VAN RAADHUIZEN De instandhouding en de restauratie van oude raadhui zen is van groot belang voor de schoonheid van stad en dorp. Niet steeds zijn de voorwaarden voor het tot stand brengen van deze restauratiën even gunstig om redenen van technischen, aesthetischen of financieelen aard. Een van de vele voorbeelden is het raadhuis te Naaldwijk, van 1688, een provinciale uiting van late renaissance bouwkunst. De gevel was een eeuw achterstallig in on derhoud, ontwricht door uitgezakte muurgedeelten en ontsierd door verkeerde vensters. Gedurende de her stelling ging de dienst in het raadhuis door. Terwijl het bouwwerk vóór de herstelling een zoodanig aanzien had dat het versleten was en afgebroken kon worden, is het nu weder een deugdelijk bouwwerk geworden dat het marktplein siert. Nu de gevel weer haaksch en vlak staat gaat men vergeten wat eraan gebeurde, vooral wanneer de na tuur het te nieuwe dat de menschen achterlaten bij kleurt. De houten kozijnen die vergaan waren moesten vernieuwd worden; zij boden echter nog juist genoeg gegevens hoe zij in oorspronkelijken staat waren ge weest. De baksteenen muurvlakken werden hersteld en de natuursteenen (beste zandsteen) onderdeelen van de verf ontdaan. Boven in den gevel werd het wapen van Frederik Hendrik, dat in den Franschen tijd was vlak gehakt, weder aangebracht, een omvangrijk heral disch en ambachtelijk werkstuk wegens het samenge stelde wapen. Iets dergelijks geschiedde boven het toe gangspoortje. Ook de zijgevel werd hersteld hoewel deze bouwvallig was. Het sierlijke torentje, een kleine dak ruiter, komt slechts even boven den voorgevel uit; dit is in den oorspronkelijken vorm gelaten. Zoo heeft Naald wijk weder voor vele jaren een gemeentelijk tehuis dat, mocht het voor raadhuis te klein worden, weer een an dere bestemming kan krijgen. 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 91