Afb. 14, 15. BEHOUD VAN OUDE GEVELS Om het verslonsde stadsgezicht weder een goed aanzien te geven zal men moeten beginnen met de goede oude gevels in eere te herstellen. Dit betreft niet alleen de kostelijke en kunsthistorisch belangrijke monumenten maar ook de goede eenvoudige gevels. Een voorbeeld was te Haarlem aan het Spaarne, een vergeten kade, Houtmarkt geheeten. Deze kade komt van de overzijde in het gezicht en doet mede in het oude stadsgezicht van de stad. De gevel stond op instorten en was ferm ge stut. Dezen keer werd de gevel niet afgebroken en weder opgebouwd maar op vakkundige wijze weder recht ge drukt en vrijwel te lood gezet. Dit kon geschieden door de samenwerking van den Bond Heemschut, de veree- niging Haerlem en de vereeniging Hendrick de Keyser, die later eigenaresse van het huis werd. Op dergelijke wijze worden steeds meer oude gevels in de steden in eere hersteld. De moeilijkheid daarbij is in de leiding, want bij de toenemende belangstelling in oude gevels wagen vele onbevoegden zich aan deze werkzaamheden. Vooral het schoonmaken en opnieuw voegen van gemetaalde gevels en het ontwerpen van na tuursteen is vooral in Amsterdam mode gewor den. Daarbij kunnen echter zonderlinge fouten gemaakt worden. Het zal daarom noodig zijn dat evenals bij het bouwen ook toezicht en leiding komt bij het herstellen, voegen, schilderen van oude gevels. Wanneer er geen Rijkssubsidie bij te pas komt en daardoor Monumen tenzorg veelal niet erbij betrokken wordt, zullen de inspecteurs van het gemeentelijk bouwtoezicht veel goed werk kunnen doen. Daarvoor zullen deze inspec teurs echter voldoende ingelicht moeten zijn om leiding te kunnen geven aan de uitvoerders. Een leerboek, een handleiding is er nog niet en is moeilijk te maken. 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 90