Afb. 12. EEN HUIS OM EEN HUIS Op de Veluwe stond op een hoog punt en daardoor van verre zichtbaar een buitengewoon leelijk huis, feitelijk meer een kistvormig bouwsel. Om dit landschapontsie- rend ding weg te werken werd eromheen een dunne muur een hal ven steen, 10 cm dik gemetseld van rooden handvorm baksteen. De doorregende buiten muren werden daardoor tot spouwmuren. Over het huis werd een kap gemaakt met een rieten dak. Het plat werd tot zoldervloer en het huis verkreeg isolatie tegen warmte en koude. Daarna werden in de buitenmuren van het binnenste huis gaten gebroken die pasten op de vensters van het buitenste en met de uitkomende steenen de venstergaten van het binnenste huis dicht gemetseld. Zoo ontstond een huis om een huis of een huis in een huis. Dit geschiedde in 1921 te Heerde en is één der mogelijkheden om leelijke huizen uit het gezicht te werken. Afb. 13. DE BEEK IN HET LANDSCHAP Ons land heeft vele beken, vooral in het Oostelijk en het Zuidelijk deel. Deze beken zijn van groote schoon heid. Zij behooren tot het weinige echte natuurschoon, waaronder wij verstaan de bodem waarin de mensch nog niet gewroet heeft. Zij omvatten een schoone flora en fauna van zeldzame plantgewassen, watergedierte, vlinders en insecten, van veel dat de natuur geschonken heeft en waarin de wetenschap belang stelt. Maar de beken hebben ook een bezwaar. Zij overstroo- men wel eens de omgeving en om ze dat af te leeren moet de waterloop verbeterd worden. Dan worden de beken vergraven tot rechte vaarten, overal even breed, zonder schoonheid, zonder varens langs den kant. Dat heet normaliseeren. Den middenweg te vinden tusschen de natuurlijke beek en de genormaliseerde is niet een voudig. 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 89