Afb. 8. DE SCHOONHEIDSRAAD Naast den strijd tegen ontsieringen werd door den Bond Heemschut van den aanvang getracht leelijke huisjes bouwerij in betere banen te leiden. Vele bouwplannen werden verbeterd, tallooze misbaksels werden herzien tot dragelijke bouwsels, soms in dankbaarheid ontvan gen, soms met verzet afgeweerd of onder protest aan vaard. Het pionierswerk werd verricht. Toen de „om zet" de 500 bouwplannen per jaar overschreed en de leuze „een huis per dag" werkelijkheid was geworden, was de tijd gekomen om de totstandkoming van pro vinciale schoonheidscommissiën te bevorderen en de „klanten" daaraan over te doen. Thans hebben deze commissiën zich zoodanig ontplooid dat de tijd niet ver kan zijn dat er nergens in Nederland een huis gebouwd of gewijzigd kan worden zonder dat er een „schoon- heidsraad" bij te pas komt. Afb. 9. DE MOLENS Van den aanvang van Heemschut's bestaan tot nu kwa men de molens voor op de agenda der bestuursverga deringen. Maar niet steeds in denzelfden zin. Vroeger geleken de molens verloren door den ongelijken strijd met den motor. Daarna kwam eerst de concurrentie van de electriciteit met de olie. Daarna kwam de verbetering van de maalinrichting, van de pomptoestellen en van de wieken. Enkele molenmakers wierpen zich op dit onderwerp en de Vereeniging de Hollandsche Molen stuwde dit alles aan. Thans zijn de kansen gekeerd. De motor bleek spoedig versleten en de electriciteit of olie bleven duur. De wind weet niet van verslijten en is een gave van de natuur. Er waren in Nederland tot vóór den oorlog nog onge veer 2000 molens. De oorlog verwoestte daarvan meer dan 200. 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 87