83 Afb. 4. DE WEG IN HET LANDSCHAP In den catalogus van de Heemschuttentoonstelling 1934 schreef de secretaris van de Commissie van den Bond Heemschut De Weg in het Landschap, W.I.L., de heer H. Cleyndert Azn: „Het doel waarvoor de Commissie in het jaar 1933 is opgericht, is de bevordering van een goede landschappelijke behandeling en verzorging van de wegen in ons land. Degenen die tot de oprichting het initiatief genomen hebben, zijn daarbij uitgegaan van het feit, dat de sterke toeneming van het verkeer den weg, vooral ook dien buiten de steden, tot een element van steeds belangrijker beteekenis in het dagelijksch leven van een groot deel der bevolking maakt. Van zeer veel waarde is het daarom dat de landschappelijke be handeling van de wegen zoodanig zal zijn, dat het gaan langs deze wegen een genot en verkwikking zal kunnen zijn." Dit is het richtsnoer gebleken, waarnaar de com missie over een tijdperk van 10 jaren haar arbeid heeft voortgezet. Afb. 5. DE COMMISSIE STAD EN DORP De commissie „Het Dorp", waaruit deze is voortge komen, werd door den Bond Heemschut ingesteld in 1940, met het doel de schoonheid der dorpen te her stellen en te verbeteren. Door de tijdsomstandigheden kon deze commissie nog niet tot de ware ontplooi ing komen. Inplaats van bezoeken en raadgevingen ter plaatse, die slecht mogelijk waren, werd de „schrif telijke" weg voorloopig bewandeld, door het verzenden van een pakkenden „folder" en door een uitgebreid enquêteformulier, waarin de Burgemeesters vele vragen omtrent schoonheid en bederf in hun dorp beantwoor den kunnen. Op de tentoonstelling Amstel, Vecht, Zaan in het Sted. Museum te Amsterdam in 1943 kwam deze commissie uit met een stel diorama's, voorstellende een dorp zooals hetvroegerwas en zooals het bedorvenwerd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 85