presteert, die alles besmeert met de kleur van den tijd, signaalrood; winkelpuien, ramen, hekken, zelfs het ijzerwerk van sluisdeuren, zooals te Jutfaas bezichtigd kan worden. Wanneer echter de schildersbazen op vriendschappelijke wijze op het raadhuis ontboden wor den en hun onder het oog gebracht wordt hoe het niet moet en ook hoe het wel moet, is er veel te bereiken. Dit geschiedde reeds op verschillende plaatsen. Verder is een belangrijk onderdeel de beplanting langs den weg, op het marktplein en elders. Wie eenig begrip heeft van boomen en heesters en hagen ziet de gekste dingen. Boomen, die verkeerd gesnoeid zijn of die scheef staan wegens gedempte slooten, verkeerde afwa tering, linden om de muziektent en voor de huizen, die eens sierlijk geknipt geweest zijn, maar daarna hoog uitgegroeid. Men ziet verwilderde heesters of sierplan ten op plekken waar ze niet behooren, schoone hagen, die vervangen worden door betonnen palen met prik keldraad of zelfs betonnen schuttingen. Met wat goeden wil is hier heel goed verbetering te verkrijgen; wan neer een deskundige op het gebied van boomen en an dere beplanting den weg wijst, is door onderhoud, snoeien, opruimen en bijplanten veel te bereiken. Dan keert langzaam de schoonheid terug en komen de bouw werken ook beter tot hun recht. Het is bovendien zulk een beste werkverschaffing. De jeugd, die in ongebon denheid zoo gaarne boomen en planten vernielt, is met leiding ook geestdriftig voor den te houden boomplant- dag. Hoe heerlijk een boom te planten en heel 't kort stondig menschenleven dien groeienden boom in 't oog te houden. Als sluitstuk geldt de nieuwe bouwerij. Deze heeft als belangrijkste euvel, dat overal in Nederland hetzelfde gebouwd wordt, zooals de Bossche Burgemeester in zijn hiervoren genoemde nieuwjaarsrede ook reeds opmerk te. Inderdaad het „Apeldoornsche kastje" met planken langs den top, planken langs den luifel en den erker, 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 76