Een ander euvel, waartegen vooral het Gemeentelijk bouwtoezicht te Amsterdam met succes is opgetreden, is de radiostok. Het behoort tot de gewoonten van den stadsbewoner om op de daken der huizen stokken aan te brengen voor radio-antennes en deze bij verhuizing achter te laten. Indien van Gemeentewege niet wordt opgetreden, blijven de stokken en draden op de daken en ontsieren de omtreklijnen der huizen. Met wat goe den wil kunnen vrijwel alle radiomasten weg en kunnen de ontvangdraden aan de binnenzijde der bouwblokken aangebracht worden. In enkele jaren deed te Amster dam de dienst van het Gemeentelijk bouw- en woning toezicht, ten voorbeeld aan de technische diensten in andere gemeenten, 500 km straatwand reinigen van radio-ongerechtigheden, waarbij 50.000 radiostokken van velerlei afmeting en overeenkomende „kunstvoor werpen" van de daken verdwenen. Dat geschiedde niet met bevel of geweld, maar met beleid. Slechts in en kele gevallen moest eenigermate opgetreden worden. Duizenden ontsieringen werden vanwege de huiseige naars na de eerste kennisgeving verwijderd. Van Gemeentewege wordt op vele plaatsen onheil ge sticht door een te groot ontworpen uitbreidingsplan, dat de bebouwing langs de buitenwegen bevordert. Hier door ontstaat de „lintbebouwing", die maakt dat in het overigens open landschap langgerekte rijen huizen ko men. De buitenwegen gaan dan lijken op stadsstraten. Nieuwe huizen behooren in een dorp te komen zoo dicht mogelijk bij kerk en gemeentehuis, zooals oudtijds ge schiedde, maar niet een uur gaans langs den grooten verkeersweg. Het is van de Gemeentebesturen zoo onverstandig om niet op te treden tegen ontsieringen en niet mede te helpen de schoonheid te bevorderen of de oude bouw werken te behouden of te herstellen. Want wanneer de schoonheid afneemt en de bezienswaardigheden ver dwijnen, komen de vreemdeling en de toerist niet meer. 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 73