Maar er is in stad en dorp en landschap meer te res- taureeren dan alleen oude bouwwerken. De leelijke reclameborden, die alom het land ontsieren, dienen op geruimd te worden. De provinciale besturen hebben alle een reclameverordening gemaakt, die alleen van toepassing is op het landelijk deel der gemeenten. Tal van dorpen zijn zoo open gebouwd, dat deze geheel als landelijk gebied beschouwd worden. Daardoor blij ven over de bebouwde kommen der gemeenten, die dan ook alles krijgen. Daar dient opgetreden te worden, niet alleen met een verordening tegen de ontsierende reclame, maar door overreding en tact. Wanneer de dorpskruidenier geen koffie en thee meer te koop heeft, kunnen de betreffende reclameborden gerust van zijn pui verwijderd worden, als er maar geen andere voor in de plaats komen. In den strijd tegen de ontsierende reclame in de stad gaf het Gemeentelijk bouwtoezicht van Amsterdam steeds het voorbeeld. Om te beginnen trad deze gemeen telijke dienst, in samenwerking met de stadsreiniging, sedert 1935 daadwerkelijk op met een stoomtoestel, waarmede duizenden papieren, die op muren geplakt waren, verwijderd werden. Verder werd leiding gegeven door enkele muurvlakken die voor reclame geschikt zijn, daarvoor beschikbaar te stellen; zoodoende wordt het wilde aanplakken van biljetten voorkomen. De reclame aan de huizen is aan bepaalde regelen gebon den, hetgeen in hoofdzaak beteekent dat niets gemaakt kan worden op het gebied van reclameborden, licht reclame en dergelijke zonder goedkeuring van bouw toezicht en schoonheidscommissie. Wanneer men ziet hoeveel ontsieringen, ondanks de vérstrekkende gemeen telijke bemoeiingen, nog worden aangetroffen, dan eerst blijkt hoezeer de gansche stad bedorven zou zijn door ontsierende reclame, wanneer er op dit gebied geen verordeningen waren. Hoe erg het worden kan zonder optreden van overheidswege, is elders te zien. 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 72