Als een voorbeeld hoe reeds in deze richting gewerkt wordt is hierbij afgebeeld een gedeelte van de bebou wing langs de Bakenessergracht te Haarlem, tusschen de Appelaarsteeg en de Korte Begijnestraat. De echte oude trapgevel is reeds gerestaureerd. Daarnaast zal in de plaats van een waardeloozen gevel een echte oude Haar- lemsche gevel komen die elders afgebroken werd en bewaard bleef. Andere gevels zullen door matige her zieningen en verbeterde kleuren tot de orde geroepen worden. Het tusschengelegen poortje van het Hofje van Bakenes krijgt een restauratiebeurt. Wanneer straks de Gemeente Haarlem de gracht gaat uitdiepen en de kade muren vernieuwen, met rioleeringen in de kaden waar door het grachtwater frisch blijft, dan zal met elkaar het stadsgezicht een geheel ander en beter aanzien krijgen. Wat kunnen de overheid, de gemeenten, particulieren en vereenigingen doen voor het behoud der oude bouw werken en het eerherstel van het monument en het ge- heele tafereel In de eerste plaats het goede voorbeeld. Want de menschen doen zoo gaarne elkaar na, ze kijken zoo graag af. Laten de gemeentebesturen beginnen met de bouwwerken en roerende goederen, die hun eigen dom zijn, om daarna met meer kans van slagen bij de particulieren te kunnen optreden, hetzij met gezag, het zij door overreding. Zij dienen zich daartoe door be kwame en ervaren adviseurs te laten voorlichten, om niet met goede bedoelingen mis te tasten. Daarbij is een belangrijke factor de medewerking van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat eenerzijds zoonoodig gezag kan doen gel den boven de Gemeenten, anderzijds het bureau van Monumentenzorg ter beschikking heeft en als een derde en niet gering te schatten middel, de red dende hand kan toesteken door het verleenen van gel delijke bijdragen, waarna allicht de Provincie en de Gemeente eveneens in den buidel tasten. 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 71