stad, streek of gewest, al is het maar op bescheiden wijze, weet tot uitbeelding te brengen, passende bij de bouworde en haar bijzonder karakter te doen uitkomen en in vorm te brengen. Die gedachte, sterk en deskundig doorgevoerd, kan voor Nederland, voor zijn schoonheid en voor zijn zoo typisch en verscheiden eigen aspect van de grootste beteekenis worden, wairdoor Brabant zijn Brabantsch, Gelderland zijn Geldersch, Noord-Holland zijn Noord- Hollandsch en Friesland zijn Friesch karakter be waart." Hoe kunnen deze oogenschijnlijk fantastische gedach ten om geheele straten of marktpleinen te restaureeren of in eere te herstellen verwezenlijkt worden De som ber gestemde zegt: dat gaat niet, daar komt niets van, dat kost veel geld en wie zal dat betalen? Maar de rechte Heemschutter denkt: dat kan wèl, wanneer de menschen 't maar gaan voelen en begrijpen. Allereerst moet deze gedachte bij de Gemeentebesturen vertrouwen wekken, want het punt van uitgang moet zijn bij de Gemeente. Eerst moet van de straatwanden rondom het marktplein in teekening gebracht worden wat aanwezig is, goed en slecht. Dan moet daarbij een teekening gemaakt worden hoe het in de toekomst wor den kan; zulk een toekomstplan doet de aanwezige bebouwing in eenige groepen splitsen. Eerst de echte oude gevels met sieraden, de monumenten, die voor een restauratie in aanmerking komen. Dan de eenvoudige en toch goede gevels die veelal ontsierd zijn door pleis ter, verf, te groote glasruiten, leelijke winkelpuien. Deze kunnen in den regel met matige herziening zoo danig tot de orde geroepen worden dat zij zich weder voegen in het tafreel. Dan zijn er de nieuwe gevels die vrij goed geslaagd zijn. Zij blijven zooals ze zijn. Bij de nieuwe zullen ook misbaksels zijn; voor deze moet een andere geteekend worden. Er hlijven dan over de erge ontsieringen, die schrikbarend groot en leelijk zijn, 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 68