aan de markt en omgeving, het hart van onze oude stad, waar de burgerij zich dagelijks beweegt en de vreemde ling zoo gaarne vertoeft, het aanzien te geven van een schoon en aantrekkelijk geheel, dat door de inwoners en de vreemdelingen wordt bewonderd en gewaar deerd." Een belangrijke aanvulling op deze mededeelingen is vervat in een opstel, verlucht met teekeningen, in het maandblad Publieke Werken van Januari 1943, waarin de secretaris der Bossche Schoonheidscommissie voor melde gedachten tot restauratie van de Markt uitwerkte door den ouden toestand der straatwanden in teekening te brengen en te vergelijken met den tegenwoordigen toestand. Over het nieuwe bouwen vermeldt dezelfde rede: „Er is nog meer te doen op dit gebied, bepaaldelijk in de nieuwe wijken. Men heeft mij meermalen verweten, dat ik alleen datgene bewonder wat oud is, omdat het oud is. Wat oud is en schoon bewonder ik, wat oud is en schoonheid mist bewonder ik niet. De moderne bouwkunst is nog steeds zoekende, maar heeft haar nestei nog niet gevonden. Toch komt er meer lijn en eenheid en begint de kim te gloren. De hedendaagsche bouwondernemers, blind gekeken op bepaalde woningindeelingen en uiterlijke alledaagsche bouwvormen, hebben veelal aan de utiliteit en een tonigheid een te ruime plaats ingeruimd. Men bouwt een zelfde woninggroep in 's-Hertogenbosch, in Utrecht, in Alkmaar en in Leeuwarden, zonder er aan te den ken, aan die woningen het typisch karakter van de eigen sfeer der streek en van het eigen gewest te geven. Ver heugend is het feit, dat enkele groote bouwondernemers hun fout gaan inzien en besloten om bij het bouwen van woningen in Brabant een architect met sterk Bra- bantsch inzicht te raadplegen, voor Gelderland een Geldersche figuur, voor Noord-Holland of Friesland een bouwkundige in te schakelen, die het karakter van 65 Heemschut 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 67