van geheele marktpleinen, zoowel van de wanden als van den vloer, met alles wat daarop staat, ,,1'art de la rue", de beplanting en de moderne bochtige lijnen voor 't verkeer. Zoo nieuw als dit vraagstuk is, zoo oud is 't. Het markt plein te Brussel is er een van de voorbeelden van en ook 't stadje Rothenburg o. T. Toegerust met de ervaringen op 't gebied van restau ratie is het nu weder een nieuw vraagstuk geworden. Voor de stad, voor het dorp en voor het landschap. Dat Heemschut in de hiervoren ontvouwde gedachten niet alleen staat, wordt bewezen door de nieuwjaars rede, welke de toenmalige Burgemeester van 's Herto- genbosch hield in de Raadsvergadering van 27 Januari 1941. Over de restauratie van de stad leest men: „Er is nog meer wat onze aandacht heeft en van het grootste belang is voor de toekomst dezer gemeente. Wanneer men het schilderij van Van Beerstraten in de Wethouderskamer beziet, dan blijkt, dat in de 17e eeuw VHertogenbosch een door bouworde zeer aantrekkelijke en schilderachtige stad was. Onze stad had zich onder de sterke Vlaamsche en nog sterkere groot-Brabantsche invloeden niet alleen op bouwkundig, maar ook op het gebied der kunstnijverheid en op dat der schoone kun sten tot een hoog peil ontwikkeld. Een vraag, die in het College van Burgemeester en Wethouders werd gesteld was deze: of het mogelijk zou zijn volgens een op te maken plan en aan de hand van systematisch overleg onze Markt en eenige aangrenzen de stratendeelen der oude binnenstad weer een aantrek kelijk aanzien te geven door een bouworde, die niet slaafs wordt nagebootst naar de ons uit vroegere tijden ten dienste staande gegevens, maar aan de hand van die oude gegevens en volgens de heden nog waar te nemen lijnen uit vroeger eeuwen, toen men als van nature de eene schoonheid aan de andere wist te paren, iets, dat den geest van dien tijd ademt, tot stand te brengen en 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 66