Is de reconstruction gereed, eerst dan komt de over weging hoe de restauratie zal kunnen geschieden. Soms kan dit zijn het geheel in den oorspronkelijken staat terugbrengen. Maar meestal niet. In den regel moet men iets doen om het bouwwerk bruikbaar te maken of dient men later toegevoegde kunstvolle onderdeden te sparen. Daarvoor is geen algemeen voorschrift te geven. Elk geval staat op zichzelf. Maar toch is er wel een algemeen voorschrift. Dat is dat een schoon bouwwerk verlangd wordt. Daardoor zal in den regel alles wat goed is behouden blijven en alleen weggenomen worden wat leelijk is. Er is een tijd geweest, na de eerste pogingen tot vol ledige restauratie, tot reconstructie, die toen teleurstel lend waren, dat getracht werd datgene dat tekort kwam in moderne vormen bij te maken. Het belangrijkste voorbeeld daarvan is aan de groote kerk te Gouda. Maar omdat deze werkwijze ook niet medeviel is men weder meer gegaan in de richting van de reconstructie, zelfs in die van het begin van het restauratievraagstuk, naar het ontwerpen van het ontbrekende in ouden stijl. De oorzaak hiervan is in hoofdzaak hierin gelegen dat men de techniek van restaureeren heeft moeten leeren, de toepassing van de juiste materialen en de bewerking daarvan. Zoo gaat de reconstructie somwijlen vooraf aan de restauratie die dan 't eindpunt is maar ook komt het voor dat de reconstructie het eindpunt is. Dat er over dit punt veel getwist kan worden en veel getwist is ligt voor de hand. Dit heeft weder zijn goede zijde gehad. Du choc des opinions jaillit la vérité. Toen het hiervoren genoemde Monumentencongres te Athene, dat 3 weken geduurd had, gesloten werd, wa ren de laatste woorden van den voorzitter: Alors, Mes dames, Messieurs, premièrement la beauté! Thans kunnen wij overgaan tot het laatste vraagstflk, de restauratie van dorp, stad en land, de restauratie 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 65