Wanneer van den gepleisterden gevel de korst cement verwijderd is en de baksteenen gevoegd, kost dit wat geld, maar de gevel behoeft nooit meer geverfd te wor den. En wat het belangrijkste is, de gevel is zoodanig opgeknapt, zoo mooi geworden, dat niemand er meer aan denkt dezen af te breken. Men neme slechts een voorbeeld. De Militiezaal (het oude Arsenaal) aan den Singel te Amsterdam zou on getwijfeld door afbraak of verbouwing of uitbreiding van de daarnaast gelegen Universiteitsbibliotheek teloor zijn gegaan, indien de pleisterlaag niet in 1918 van den gevel verwijderd was. Nu de gevel eenmaal geres taureerd is, durft niemand er meer aan te komen. Niet alleen in Amsterdam, maar vooral meer Zuidelijk en Oostelijk heeft men in het midden der 19e eeuw tallooze gevels bepleisterd en ze daarna geverfd, naar het voor beeld van de gepleisterde en geschilderde gevels in de Fransche steden. Dit verven hield weer verband met de materialen, die in de mode waren. Zoo ziet men te Amsterdam vroege, zeventiende eeuwsche zandsteenen ondergedeelten van gevels blauw geverfd om den voor bijganger wijs te maken, dat het basement van hard steen is, welk materiaal eerst in de achttiende eeuw in gebruik kwam. In Amersfoort zijn vele gepleisterde en overgewitte gevels. In Zutphen en in Utrecht heeft men het in 1875 mooi gevonden de oude baksteenen gevels eerst te pleisteren en daarna te verven, naar het voor beeld der toen nieuw gebouwde huizen. Te 's Hertogen bosch en in Maastricht ziet men vele baksteenen gevels die zonder eerst te zijn bepleisterd, geverfd zijn in lichte grijze of blauwgrijze tinten om het aanzien te geven van een Belgischen natuursteenen gevel. In Den Bosch ziet men reeds verschillende dezer gevels, die van de verflaag zijn ontdaan. Helaas heeft men dat eenige keeren gedaan door afhakken, waarbij de huid van den baksteen geschonden werd, in plaats van af bijten met een chemisch middel, waarbij zoowel de bak- 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 63