pig niet meer geverfd. Bij zulk een beste onderhouds beurt gaan de scherpe pennen uit 1880 van de stoep hekken en leuningen't was geen kindervriend, die ze daarop aanbracht. Wanneer het stoephek gerepareerd wordt, de leelijke groote ruiten tot rede gebracht zijn door harmonische roedenverdeeling, in de lantaarnar- men weder buitenlantaarns aangebracht worden, ge schikt voor electrische verlichting en het geheel in de van ouds gebruikelijke kleuren geschilderd, kent men het huis niet meer terug. Dat heet dan restaureeren. De eige naar ziet dan pas wat een kunstjuweel hij bezit. Hij wist dat tevoren niet, althans besefte het niet zoozeer. Hij is er zoodanig mede ingenomen en wordt dermate door an deren geloofd, dat hij gaat zoeken of er nog meer te res. taureeren valt en begint dan uit zichzelf aan het tot hal geworden voorhuis en de tot directiekamer geworden zaal van het oude koopmanshuis, dat in vroeger dagen woonhuis was en dat behouden blijft omdat het een be stemming heeft. Want de eerste eisch voor behoud is de bestemming. Is eenmaal de bouwlust ontwaakt, dan komt de oude klok, het staand horloge, dat elders verslonsd en verguisd, door een opkooper werd gekocht of geruild tegen een machinaal prul, in de hal en in de directie kamer komt het schilderij, dat ergens voor oud vuil werd opgeraapt en via den restaurateur tot een fraai kunstwerk werd herroepen. Dan wordt daardoor niet alleen een kostelijk kunststuk gered en gerestaureerd, maar krijgen tevens goede oude kunstvoorwerpen en gebruiksartikelen weder een veilige plaats. We weten heel goed, dat deze werkwijze niet te vol brengen is voor een kathedraal of een stadhuis, maar niettemin is aan menig oud bouwwerk langs dezen weg veel te bereiken. Het is vooral de kleinkunst, die op deze manier te redden en te veredelen is en het is juist het kleine huis, het bescheiden geveltje met zijn aardi- gen omtrek van topgevel of pannendak, dat zooveel bijdraagt aan de schoonheid van dorpen en steden. 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 62