het bepaald onmogelijk alles zelf te betalen, eerst dan is het oogenblik gekomen de hulp in te roepen van de overheid, van Rijk, Provincie, Gemeente, van Synode, polderbestuur en vereenigingen. Men behoeft echter allerminst de vakkundige, de deskundige en ervaren hulp van de officieele instellingen te derven. Het Rijks bureau voor de Monumentenzorg zal waarlijk niet wei geren een advies of beoordeeling te geven omtrent een ontwerp tot restauratie, zonder dat er om geld gevraagd wordt, evenmin als de vereenigingen, die zich op aan verwant gebied bewegen. Hoe is het anders te verkla ren, dat tallooze molens in Nederland worden gered, zelfs verbeterd, zonder dat de overheid hieraan over dadige geldelijke bijdragen verleent. Een duidelijk voor beeld geeft Amsterdam, waar alleen aan gevels van woonhuizen en grachtpaleizen zeker bij elkaar honderd stuks gerestaureerd zijn. Al zijn daarbij restauratiën, die niet voor honderd procent geslaagd zijn, ze zijn dooreengenomen goed. Van al die gevels waren tot voor kort maar drie waarbij een Rijksbijdrage te pas kwam, twee die eigendom waren van de vereeniging Hendrick de Keyser, die reeds haar geld had uitgegeven aan den koop en die niet bovendien de ingrijpende restauratie in- en uitwendig kon betalen, de derde een pakhuis in een gesaneerde stadswijk, waar rondom alles gesloopt was en waar de rijpe jeugd haar teveel aan energie had gekoeld op de ruiten en roeden van dit pakhuis. Eerst in 1942 werden enkele nieuwe restau ratiën aan woonhuizen met overheidsbijdragen onder nomen, een noviteit voor den Amsterdammer. De res tauratiën van de Amsterdamsche huizen komen in den regel in etappes tot stand. Eerst de gevel. Dat is te beschouwen als een duur jaar voor het onderhoud van den gevel, maar hierna volgen vele goedkoope jaren. Het verwijderen van de korst verf van het beeldhouwwerk aan de klauwstukken van den halsgevel kost niet meer dan een keer oververven en dan wordt daarna voorloo- 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 61