komt en alle onderhoudswerk weggebroken moet wor den en het daaraan bestede geld verloren is. De répa- ration, de herstelling moet steeds een stukje restaura'tion zijn. Indien het leien dak van de kerk slecht is en een leidekker vernieuwt een dakvlak met slechte leien in ijzeren haken, terwijl er beste leien met koperen nagels op behooren, of hij maakt maasdak of schubbendak in plaats van rijndak, dan is dat weggeworpen geld en de historische waarde en schoonheid van het bouwwerk worden aangetast. Daarom moet het onderhoud, de her stelling geschieden onder leiding van iemand, die liefde voor en kennis van oude bouwwerken heeft. Wanneer een raam vroeger verprutst is, met groote ruiten en lee- lijke kleur verf en het schilderwerk heeft een opknap beurt noodig, dan moeten eerst de glasruiten uitgeno men en versneden worden, de juiste roedeverdeeling aangebracht in passende verhouding en goede profilee ring en de kleur van de verf smaakvol gemaakt worden. Dan is langs den weg van onderhoud, het geld goed besteed en de weg der restauratie betreden. Het Hofje van Staats aan den Jansweg en het Hofje van Noblet aan de Hooikade, beide te Haarlem, zijn in den vorm van onderhoud over een tijdperk van tien jaar keurig gerestaureerd, terwijl er tevoren jaar op jaar geld aan besteed werd en de gebouwen verprutst waren. Dat geldt ook voor de tuinen. In genoemde hofjes her nemen de binnenhoven geleidelijk hun oude, intieme schoonheid. Alleen de Hollandsche eik, die in het mid den van den Hof van Staats geplant is, groeit langzaam. Eer 't boompje is groot, is 't plantertje dood. Louis XIV, le Grand Louis, le Roi Soleil heeft de tuinen van Ver- sailles niet volgroeid aanschouwd. Maar dat is juist de vreugde. De mensch werkt en leeft niet alleen voor zichzelf. Op een gedenksteen te Haarlem staat te lezen: het werk overleeft den meester. Ook voor het De gedenksteen van 1893 van het 100-jarig bestaan der let tergieterij van Joh. Enschedé en Zonen. 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 59