tige. Voor roerende kunstobjecten is het gevaar voor vernieling gering, omdat ze geld waard zijn. Bij ver- koopen komen ze allicht in handen van menschen, die de kunst beminnen en verkrijgen daardoor een liefde rijk tehuis. Daarentegen behooren de oude stoelen van de regentenkamer van het hofje op hun plaats te blij ven, evenals de koperen kaarsenkronen in de dorpskerk en het tinnen eetservies in het weeshuis. Nog niet ieder begrijpt dat. Nog in 1941 verkocht de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Schellinkhout de koperen kronen uit de kerk en niet lang daarvoor verhuisde het merk waardige tinnen servies uit het weeshuis te Hoorn naar een antiquair om vandaar bij een belangstellend parti culier te komen. Dat is niet met wetten en verordenin gen te keeren, maar alleen door steeds maar weer en onvermoeid den menschen beter besef bij te brengen. Het bewaren alleen is niet voldoende. Het oude huis, waarvan het dak lekt, of de oude stadspoort of dorps pomp, die niet gebruikt worden, gaan ten onder. Een eerste eisch voor het voortbestaan van een monument is, dat het ergens voor gebruikt wordt, dat het een be stemming heeft. Wanneer de localiteit boven den door gang van de oude stadspoort wordt gebruikt voor lees zaal of jeugdwerk, dan komt er een klacht als het dak lekt en wordt het euvel verholpen, wordt het onderhoud niet uitgesteld tot het hout van kap en balklagen ver gaan is. Wanneer de oude wandklok ongebruikt ergens op den vloer ligt, wordt er op getrapt en gaan de looden klokkegewichten verloren. Wanneer de horlogemaker het uurwerk naziet en de klok in de bestuurskamer hangt, worden de ketting en de gewichten gepoetst en is iedereen trotsch op de mooie oude klok. Om het monument te behouden, te conserveeren, is der halve onderhoud noodig, réparation. Dat moet niet ge woonweg de dorsptimmerman doen, want dan wordt door middel van onderhoud het monument bedorven, gaat de prutserij voort tot de restauratie aan de orde 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 58