een mijlpaal in deze serie te beschouwen. Naast deze Heemschutserie zal nog een andere reeks uitgegeven worden, die de Heemschutbibliotheek zal heeten en waar in grootere werken, meer wetenschappelijk van opzet en breeder van inhoud hun plaats zullen vinden. Wij kunnen hiermede ons korte overzicht over wat de Bond Heemschut in zijn vijfendertigjarig bestaan tot stand bracht beëindigen. Belangrijker misschien nog dan dit hier opgesomde werk is, wat de Bond op geestelijk gebied deed: aan velen de oogen te openen voor de schoonheid van ons land in haar verschillende verschij ningsvormen, en de groote noodzaak te doen begrijpen, deze te beschermen tegen de nivelleerende stroomingen van onzen tijd. Uit het feit, dat de Bond hoe langer hoe meer medewerking vindt in de groote pers en aller lei periodieken, blijkt wel, dat het zaad dat hij uitzaaide, niet op een dorren bodem gevallen is. Moge deze be langstelling nog toenemen, want door allerlei factoren, die wij hier nauwlijks nog behoeven te vermelden, als de groote toename der bevolking, de zwaardere eischen van verkeer en techniek, en de militaire eischen der oorlogvoering, zijn er zeker nooit tijden geweest, waarin bij ons de schoonheid van stad en land zoo werd be dreigd als thans. En hoewel ook Heemschut niet alle veranderingen kan tegenhouden, en dit ook zeker niet doen wil, wil het in elk geval toch het besef levendig houden, dat wij den plicht tegenover het nageslacht hebben, er voor te zorgen dat ook voor hen die na ons komen die bron van schoonheid vloeiende blijft, die onzen voorvaderen en ons een aesthetische verkwikking gegeven heeft en nog steeds geeft. Daarvoor is het noo- dig dat de heemschut-gedachte doordringe in ons ge- heele volk. Met een variant op het bekende gezegde van Thorbecke kan men zeggen: Heemschut moet geen re- geeringszaak zijn, maar volkszaak, moet gedragen wor den door ons volk in al zijn geledingen, moet een volks beweging worden! 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 52