ten, en daarom is de commissie ruim opgezet, zoodat in samenwerking met den Bond van Nederlandsche Tuin architecten (B.N.T.) ook landschapsarchitecten, en per sonen die deskundig zijn op het gebied van volkshuis vesting en stedenbouw in de commissie zitting hebben. Bij de betrokken autoriteiten heeft zij dan ook steeds voor samenwerking van de technici met tuin- en land schapsarchitecten gepleit. Onder de voortvarende lei ding van haar Voorzitter, den voormaligen Bosschen Burgemeester Mr F. J. van Lanschot, en haar secretaris H. Cleyndert Azn., heeft de commissie in de veertien jaar van haar bestaan een groote activiteit ontplooid. Een tweede Heemschutcommissie werd in 1939 opge richt, de commissie „Het Dorp". Haar taak was het, te zorgen voor de schoonheid der Nederlandsche dorpen, dus het behoud van dorpspleinen en brinken, het op ruimen van allerlei ontsieringen, het verbeteren der be plantingen en zooveel meer. Door de tijdsomstandighe den heeft deze commissie weinig kunnen uitrichten; in 1944 werd zij opgenomen in een nieuwe Heemschut commissie, de commissie „Stad en Dorp", wier taak zal zijn het herstel van geheele complexen van steden en dorpen, als marktpleinen, verwaarloosde stadswijken, hofjes en dergelijke. Deze commissie staat nog aan den aanvang van haar werk, waarvoor thans de tijden niet zeer gunstig zijn. Wij twijfelen er echter niet aan of zij zal in betere tijden haar zustercommissie trachten te evenaren. Ook de jongste activiteit van Heemschut moge hier nog kort vermelding vinden. Dat is de in 1940 tezamen met de Amsterdamsche uitgeversmaatschappij Allert de Lange opgezette serie boekjes, die den naam van Heemschut-serie draagt. Elk van deze boekjes behandelt een der aspecten van het Heemschutwerk: de histori sche schoonheid onzer oude steden, onze bruggen, ker ken, torens en kasteelen, het natuurschoon, enz. Dit boekje dat het nummer 25 van de reeks draagt, is als 49 Heemschut 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 51