Een enkel woord over deze heemkunde, en haar ver houding tot onze heemschut. Vaak meent men dat die twee begrippen hetzelfde inhouden, wat toch niet juist is. Evenals men bij andere objecten, b.v. bij de planten, kan onderscheiden tusschen plantenkennis, die uit kan groeien tot een wetenschap der plantenkunde, en daar naast een plantenbescherming, die men plantenschut zou kunnen noemen, en die beoogt zeldzame of aan bijzondere gevaren blootgestelde planten tegen uit roeiing en verdwijning te beschermen, kan men ook onderscheiden tusschen heemkennis, die bestaat uit een kennen van allerlei bijzonderheden over een bepaald heem, een heemkunde, die een tot wetenschap uitge bouwde heemkennis is, en daarnaast de heemschut, die beoogt het heem voor allerlei gevaren, en wel in het bijzonder dat van verlies van eigen karakter en schoon heid, te beschermen. Het zal echter duidelijk zijn dat heemkennis en heemkunde bij elk, die ze niet als een abstracten tak van wetenschap opvat, maar er zijn liefde aan verpand heeft, noodzakelijk uitgroeien zal tot heem schut: wie zou het zonder verzet kunnen aanzien, dat dat waaraan zijn hart hangt dreigt verloren te gaan? Aan den anderen kant moet heemschut, als het niet in dilettantisme en valsche romantiek ontaarden wil, bou wen op heemkennis en heemkunde, op kennis van de historische ontwikkeling van een gebied, zijn eigen bouwstijl, natuurschoon, volkskarakter, enz. Heemkun de en heemschut kunnen en moeten elkaar aanvullen, en als dat, wat zich als heemkunde aanbiedt, tenslotte toch een element van heemschut blijkt in te houden, zal de Bond Heemschut zich over hulp van die zijde slechts verheugen. Tenslotte nog iets over enkele commissies, door den Bond Heemschut opgericht. De eerste is de in 1933 in het leven geroepen Commissie „De Weg in het Landschap", bij afkorting „W.I.L.-commissie" genoemd. De bijzon dere taak van deze commissie is, een goede landschap- 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 49