komst in het Muntgebouw de eerste steen daartoe ge legd werd. Deze tentoonstelling, die van Maart tot Augustus 1934 duurde, werd een groot succes. Het aan tal inzenders, zoowel uit het eigen land als uit het bui tenland (Ned.-Indië, Zuid-Afrika, België, Luxemburg, Denemarken) overtrof alle verwachtingen, en de fraaie catalogus, die bij die gelegenheid uitgegeven werd, kan beschouwd worden als een soort leerboek op het gebied van den heemschut. Tusschen de 15 en 20 duizend personen bezochten de tentoonstelling, terwijl tegelij kertijd in de zalen van Arti in Amsterdam nog een tentoonstelling van schilderijen gehouden werd onder den naam: Heemschut en de schilderkunst. Maar ook de jeugd, de toekomst van ons land, werd niet vergeten. Op den zesden Monumentendag, in 1931 te Groningen gehouden, werd de vraag aan de orde ge steld, op welke wijze men de jeugd meer liefde lot de schoonheid van stad en land kon bijbrengen. Dit onder werp werd ingeleid door Dr G. Brouwer, bestuurslid van Heemschut. Als gevolg van zijn inleiding en de daaropvolgende discussie werd kort daarna een „Com missie tot bevordering van de heemschutgedachte onder de Jeugd" in het leven geroepen, waarvan de heer Brou wer secretaris werd. Deze commissie, die eigenlijk on afhankelijk van den Bond Heemschut stond, maar na tuurlijk toch diens volle sympathie had, stelde zich ten doel, contact te zoeken met de jeugd, maar meer toch nog met de ouders en onderwijzers, leiders van jeugd verenigingen, kortom met allen, die veel met jongeren omgaan. Enkele malen organiseerde ook deze commis sie tentoonstellingen op het gebied van den heemschut. Enkele jaren later werd op voorstel van Mgr Dr P. J. M. van Gils, die zich in Limburg sterk voor deze zaak interesseerde, besloten den naam te veranderen in dien van „Commissie voor heemkunde", daar heemkunde de grondslag zijn moet, waarop juiste en doeltreffende heemschut gebaseerd moet zijn. 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 48