werd, is door zijn goede typografische verzorging en rijke illustratie steeds een welkom geschenk en door zijn rijken inhoud een weerspiegeling van al wat Heem- schut's aandacht heeft en door den Bond Heemschut verricht wordt, en zoo een goede propaganda voor Heemschut's idealen. Voordrachten werden vooral in den aanvang nog al eens door bestuursleden, in de eer ste plaats door Weissman, in verschillende plaatsen gehouden. De architect A. A. Kok vervolgde deze taak, en wist in tal van provincieplaatsen honderden wakker te schudden. Langzamerhand namen de aangesloten ver- eenigingen deze taak gedeeltelijk over, waarbij zij ech ter nog vaak bestuursleden van Heemschut als sprekers zagen optreden. Verschillende malen werden en wor den nog berichten in de groote pers verspreid. Drie maal (in 1911, 1913 en 1920) organiseerde de Bond Heemschut een over enkele dagen loopende Heemschut- conferentie, waarin een aantal deskundigen hun licht lieten schijnen op punten van het Heemschut-werk. Vooral ook de discussies daarna waren daarbij van groote beteekenis. Later heeft de in 1927 opgerichte organisatie, die den naam van „Monumentendag" draagt, deze taak op zich genomen, en hield tot het uitbreken van den oorlog geregeld in de zomermaanden ergens in ons land een bijeenkomst van enkele dagen, waarbij een aantal voordrachten gehouden werden op het gebied van natuur- en stedenschoon, meestal gevolgd door een excursie in de omgeving. Daar hierbij weer voor een deel een ander publiek bereikt wordt dan de engere Heemschut-kring, geldt het oude recept van „ge- trennt Marschieren und vereinigt Schlagen" ten volle. In dit verband moeten wij ook noemen de Heemschut- Tentoonstellingen. Tot nog toe waren er twee: een in 1919 in het Stedelijk Museum te Amsterdam, en een in 1934 in het Koloniaal Instituut aldaar, toen het 25 jaar geleden was dat wel is waar niet Heemschut opgericht werd, maar toch in de bovenvermelde bijeen- 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 47