de deed op ander gebied weer de in 1923 opgerichte Vereeniging De Hollandsche Molen, die de zorg voor de in de laatste tijden door de uitbreiding van de motortechniek zoo bedreigde molens op zich nam. In 1932 werd de Stichting Menno van Coehoorn opge richt, die zich tot taak stelde wat van de oude vesting werken nog over was te bewaren en zoo mogelijk te herstellen. Ook de Algemeene Nederlandsche Wiel rijders Bond mag in al deze dingen als een actief mede strijder geroemd worden. Dat de Bond Heemschut met al deze organisaties, die zoozeer van zijn eigen geest bezield bleken, steeds in nauw contact bleef, en vaak, zoo dit mogelijk bleek, met kleine subsidies hun werk steunde, ligt wel voor de hand. Van hun kant traden al deze vereenigingen als lid tot den Bond Heemschut toe. Op het werkprogramma stond ook het houden van voordrachten, het verspreiden van boeken en vlugschrif ten en het uitgeven van een eigen orgaan, kortom het actief propaganda maken voor de heemschutgedachte. De architect J. H. W. Leliman, Bestuurslid van Heem schut, verzorgde omstreeks 1915 eenige boekjes over de ontsiering van stad en land, die nu nog lezenswaard zijn. De architect H. van der Kloot Meyburg, die zooals wij boven zagen, tot de oprichters van den Bond be hoorde, maakte zijn eigen vergelijkend boek van goede en slechte voorbeelden van dezelfde bouwkunstige vraagstukken en teekende de illustratiën voor zijn boe ken over oude boerderijen en dorpskerken, die nu nog herdrukt worden. Tot het stichten van een eigen maand blad werd overgegaan in 1924, toen na het overlijden van Weissman het bestuurslid A. A. Kok hem als secre taris opvolgde. Dit Maandblad, dat thans in zijn 21sten jaargang staat en tot nu allen leden gratis toegezonden werd aangekocht en ten geschenke gegeven aan het toen juist opgerichte Openluchtmuseum, waarmede deze instelling haar eerste bezit verwierf. Zie vignet blz. 32. 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 45