houden en aankweeken van volkskunst, volksgebruiken, volksfeesten en volkskleederdrachten. Gedeeltelijk kwam dit wel omdat in den eigen kring van het bestuur er weinigen waren, die op dit punt deskundig waren (in het bestuur van Heemschut heeft vooral in den aanvang het architectenelement een groote rol gespeeld)ge deeltelijk ook omdat anderen die taak overnamen. Wij denken wat de volkskunst betreft natuurlijk aan het Open luchtmuseum op den Waterberg bij Arnhem en andere locale musea, en wat de volksgebruiken en -feesten be treft aan het werk van personen als de heer D. J. van der Ven te Oosterbeek, die overigens ook in het Maandblad van den Bond Heemschut van 1929 een serie artikelen schreef over „Heemschut, Volkskunst en de droogleg ging van de Zuiderzee". Het beschermen van de schoon heid der natuur (punt 2 van het Werkprogramma) was in goede handen bij Heemschut's oudere zuster, de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, met wie Heemschut steeds eendrachtig samengewerkt heeft. Ook het Staatsboschbeheer mag in dezen met eere genoemd worden. Het beschermen van bestaande belangrijke bouwwerken (punt 1) werd verzorgd door de Rijks commissie voor de Monumentenzorg, voor zoover het groote gebouwen als kerken, raadhuizen en dergelijke betreft. Heemschut ontfermde zich meer over de kleine gebouwen, de oude geveltjes, bruggetjes, sluisjes, dorps pompen, enz., die voor het schoon van stad en dorp toch van even groote waarde zijn als de meer monu mentale gebouwen, en vaak zelfs voor het typische Hollandsche stadsschoon bijzonder karakteristiek zijn. Toen in 1918 de Vereeniging Hendrick de Keyser werd opgericht, werd deze een belangrijke steun hier bij, daar deze vereeniging over kapitaal beschikte, dat haar in staat stelde gebouwen aan te koopen, wat Heem schut nooit heeft kunnen (en willen) doen*). Hetzelf- Een van de weinige eigen aankoopen van Heemschut was een gesloopte inrijpoort van een boerderij te Neede, die in 1913 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 44