gingen naar voren, alsmede de plaats der bruggen in het landschap. Reeds in een der eerste bestuursverga deringen van den Bond Heemschut werd geprotesteerd tegen het toen voorgenomen project van den bouw van een brug over de Waal bij Nijmegen. In 1938 werd in den van Overheidswege ingestelden Bouwraad, een ad- viseerend College voor belangrijke aesthetische zaken, een bestuurslid van Heemschut benoemd, vooral juist met het oog op de groote nieuwe bruggen. De gestadige uitbreiding van de bebouwing van ons land maakte het noodig, te strijden tegen de verfoeilijke „lintbebouwing", het bouwen van al maar meer huizen in aaneengesloten lijn langs onze wegen, waardoor het landschap langs den weg hoe langer hoe meer afgeslo ten werd van den weggebruiker. Deze slechte wijze van stads- en vooral dorpsuitbreiding, waarvan op verschil lende plekken in ons land de monsterlijke resultaten te zien zijn, had gelukkig naast aesthetische ook prac- tische bezwaren voor de gemeentebesturen, zoodat wij in dezen strijd van velerlei zijden hulp mochten ont vangen. Trouwens laten wij dankbaar erkennen, dat ook op de andere punten Heemschut niet alleen stond, maar in steeds meer lichamen medestrijders vond. Keeren wij nog even naar het werkprogram van 1911 terug. Zoo'n werkprogram is natuurlijk niet meer dan een ontwerp, een algemeen richtsnoer voor toekomstige werkzaamheid, dat zich aan moet passen aan de steeds weer veranderende eischen der practijk en waar allerlei uit voortkomen kan. Enkele punten van zoo'n program zullen meer in het centrum der belangstelling komen te staan, andere om practische redenen wat veronacht zaamd blijven. Door het optreden van nieuwe lichamen, die zelf een der punten van het program ten doel heb ben, kan ontheffing van een deel van de in een werk program vastgelegde doeleinden plaats vinden. Zoo heeft b.v. de Bond Heemschut weinig gedaan aan punt 3 van zijn programma: het medewerken tot het instand- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 43