wegen, die door hun opvallende kleuren en hun slechte aanpassing aan het landschap de ergernis opwekten. Een ander maal kregen de dorpsschilders het in hun hoofd, deuren en kozijnen der bescheiden huisjes in hun dorp of stadje te gaan schilderen in knalroode kleuren, daarbij niet bedenkend hoe één zoo door zijn kleur uit het gelid springende gevel het geheele aspect van een straat kan bederven. De opkomst van de radio deed als nieuwe narigheid het euvel van de antenne- palen ontstaan, die in wilde bossen op de daken gezet, het profiel der daken bedierven. Het toenemend ge bruik van auto's riep een nieuwe ergernis op: die van de autobelten, waar afgedankte en half uit elkaar ge nomen wagens een rommelboel van oud roest vormden, en langs de groote wegen en aan den ingang der steden een ontoelaatbaren toestand schiepen. De „roep van de natuur" deed een trek naar buiten ontstaan, die ook Heemschut zeer toejuicht, maar bracht mee dat men daar allerlei zomerhuisjes bouwen ging, die door hun stijlloosheid en rommelig uiterlijk onze heiden, plassen en duinen in hooge mate ontsierden. De regulariseering der beken en kleine rivieren, die dezen hun natuurlijke schoonheid ontnam, daarnaast ook de verontreiniging van verschillende beken en kanalen door het afvalwater der fabrieken, die onze beken tot stinkende slooten maakten, de vuilverbranding en het verwerken van het stadsvuil, en zooveel meer, vormden telkens weer aan slagen op het natuurschoon, waartegen de Bond Heem schut zich verzette voorzoover het in zijn macht lag. Zoo was daar ook het euvel van de bovengrondsche electrische geleidingen die overigens ongeschonden landschappen met hun palen en draden ontsierden. Ook de nieuwe wegen, zoowel de wielerpaden als de in de laatste jaren aangelegde autowegen brachten hun problemen mede, en toen in verband met de laatste onze groote rivieren overbrugd gingen worden, kwam het probleem van de mooie en leelijke rivieroverbrug- 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 42