eischen voor de bebouwing konden stellen. In het bij zonder bleek aan deze bepaling behoefte te bestaan, toen na den watersnood van 1916 in verschillende dor pen nieuwe woningen moesten gebouwd worden of be schadigde worden hersteld. Broek in Waterland was toen de eerste gemeente, die speciaal met het oog hier op een dergelijke welstandsbepaling uitvaardigde. Al spoedig begreep men, dat men deze zaak toch niet geheel aan de, in dezen niet steeds deskundige, ge meentebesturen kon overlaten. Reeds in 1912 was door den Bond Heemschut een adviescommissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende architectenorganisaties, bedoeld om advies uit te bren gen aan openbare lichamen en personen, die hun bouw ontwerpen aan het oordeel dier commissie wilden over leggen. De Duitsche taal kent voor dit soort werk het niet goed in onze taal over te brengen woord „Bau- beratung". In 1919 bleek de Regeering zoo zeer het belang van deze „Bauberatung" in te zien, dat zij een subsidie gaf voor het inrichten van een eigen advies bureau van den Bond Heemschut, dat aan die gemeente besturen, die de welstandsbepaling in hun politiever ordeningen hadden opgenomen, maar zelf geen schoon heidscommissie bezaten, raad zou geven bij het toepas sen van hun bepalingen, en in het algemeen zou trach ten het bouwen te verbeteren. In 1920 werd daarop door Heemschut een Schoonheidsraad ingesteld, wiens taak het was het Bestuur van advies te dienen en tevens met het adviesbureau samen te werken. Dit adviesbureau van den Bond Heemschut begon zijn werk op bescheiden schaal. In 1921 waren het nog slechts een 20-tal gemeenten, die ontwerpen ter beoor deeling inzonden. In het algemeen waren dit ontwerpen voor nieuwe gebouwen, soms echter werden ook uit breidingsplannen en aanverwante zaken ter beoordee ling ingezonden. De politiek van het adviesbureau was dan in het algemeen, eerst te trachten den bouwer naar 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 40