kanten van gebouwen of op open plaatsen, tot gebou wen behoorende, reclameborden of andere voorwerpen, bestemd of gebezigd voor reclame, aan te brengen, te plaatsen, te bevestigen of te hebben". In 1915 volgde Dordrecht, in 1917 Haarlem dit voorbeeld, terwijl sindsdien de meeste groote gemeenten dergelijke be palingen vaststelden. Van meer belang nog, daar het euvel er dieper ingreep en nog ergere resultaten had dan in de toch al zoo vaak ontsierde steden, waren de provinciale verordeningen tegen ontsiering door reclame ten platten lande. Hier was het Noord-Holland dat het goede voorbeeld gaf, toen het in 1912 op initiatief van het lid van de Pro vinciale Staten Mr K. Hazelhoff Roelfzema, bestuurslid van den Bond Heemschut, een verordening tot het we ren van inbreuk op natuurschoon uitvaardigde, waarin althans voor het landelijk gedeelte van de provincie aan eigenaars of gebruikers van onroerend goed ver boden werd, „daarop of daaraan te hebben muren, ge timmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd en gebezigd tot reclame of het onroerend goed op eenige an dere wijze te bezigen tot reclame". Een uitzondering werd hierbij gemaakt voor reclame voor zaken, die werden ver vaardigd, of voor bedrijven, die werden uitgeoefend op of in het onroerend goed zelf. Dit voorbeeld van Noord- Holland werd in 1913 gevolgd door Zeeland en Zuid- Holland, in 1919 door Limburg, enz., zoodat thans alle provincies in het bezit van dergelijke de reclame brei delende voorschriften zijn. Een moeilijkheid gaven nog wel de kommen van die dorpen, die zelf geen plaatse lijke reclameverordening bezaten, en natuurlijk buiten het eigenlijk landelijk gedeelte van de provincie vallen. Maar de provincie Gelderland heeft dit ondervangen, door een aantal harer gemeenten (tot nog toe 59 van de 112) in haar geheel tot „landelijk" te verklaren, waar door ook hier het toezicht kwam in de handen van Gedeputeerde Staten. Hoewel in sommige provincies de 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 37