HOOFDSTUK III WAT DE BOND HEEMSCHUT DEED Het is natuurlijk niet doenlijk, in het korte bestek waarover wij beschikken een volledig overzicht te ge ven over alle bemoeiingen van den Bond Heemschut bij zijn streven naar het behoud van de schoonheid van ons land. Het aantal adressen en rekesten tot allerlei instanties, zoowel tot overheidslichamen als tot parti culieren gericht, nu eens gaande tegen de ontsiering van onze steden en dorpen door het dempen van grachten, den afbraak van oude huizen, molens, gevels, poortjes of bruggen, de verwaarloozing en verslonsing van mooie oude gebouwen of het toelaten van hinderlijke reclames, dan weer tegen de schending van natuur- en landschapsschoon, waarbij in den aanvang, vooral na den eersten wereldoorlog, het vaak slechts op winstbe jag gerichte kappen van hoornen een sterke actie noodig maakte, een ander maal weer meer in positieve richting betoogend voor het herstel van oude gebouwen, verbete ring van het bouwplan van opvallende nieuwe bouwwer ken en zooveel meer, het aantal dier rekesten en adressen liep weldra in de honderden. Dat niet alle actie steeds met goed gevolg bekroond werd, dat men wel eens te laat kwam of ook wel afstootte op ongevoeligheid en eigen baat van de betrokken eigenaars, behoeft geen betoog, maar nooit heeft Heemschut zich daardoor laten ont moedigen. Laten wij liever met dankbaarheid beden ken, dat in vele gevallen de actie wel het gewenschte resultaat had, en vaak ook juist, omdat men een actie van Heemschut vreesde, schending van schoon kon worden voorkomen. Liever dan een opsomming van al deze adressen en petities te geven willen wij ons overzicht over de acti- 33 Heemschut 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1946 | | pagina 35